W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT W SPRAWIE ARTYKUŁU REDAKTORA JACKA HARŁUKOWICZA Z DNIA 16 SIERPNIA 2022r., KTÓRY UKAZAŁ SIĘ NA PORTALU INTERNETOWYM ONET.PL PT.: Martwe ryby już w marcu, utajnione śledztwo i tajemnicza kontrola. Co się dzieje wokół Odry i Bumaru

17.08.2022

Z uwagi na opublikowany w dniu wczorajszym artykuł prasowy redaktora Jacka Harłukowicza pod tytułem „Martwe ryby już w marcu, utajnione śledztwo i tajemnicza kontrola. Co się dzieje wokół Odry i Bumaru” informuję, że nie polega na prawdzie informacja, że Prokurator Okręgowa we Wrocławiu przebywa na urlopie wypoczynkowym.

 Z uwagi na zaistniałą sytuację związaną z prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu śledztwem dotyczącym zanieczyszczenia rzeki Odra, będącego pod ścisłym nadzorem Prokurator Okręgowej we Wrocławiu, obecnej w pracy i zaangażowanej w czynności podejmowane w sprawie, od chwili uzyskania pisemnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w dniu 11 sierpnia 2022 r. do chwili obecnej zostały wykonane liczne czynności procesowe.

Nie polega również na prawdzie fragment ww. artykułu prasowego, że „przez ostatnie trzy dni długiego weekendu śledczy nie zrobili nic, by choć przybliżyć się do wyjaśnienia przyczyn katastrofy”.

Zaprzeczeniem ww. tezy jest ilość i rodzaj wykonanych czynności procesowych.

Od 11 sierpnia 2022 r. do dnia 17 sierpnia 2022 r. w charakterze świadków, w ramach toczącego się śledztwa, przesłuchano 228 osób - przedstawicieli różnych instytucji i organów, osoby ze świata nauki, biegłych oraz osoby fizyczne, a w tym zawiadamiających oraz osoby mające jakąkolwiek wiedzę dotyczącą przyczyn i źródeł zanieczyszczenia rzeki Odra.

Przeprowadzono 12 oględzin miejsc, w  tym na różnych odcinkach rzeki Odra. Powołano licznych biegłych, różnych specjalności, tj. z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami, zakresu informatyki i zakresu toksykologii.

Wydano 24 postanowienia o żądaniu wydania rzeczy od różnych instytucji i organów, a w tym: Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Zielonej Górze, Szczecinie, Powiatowych Straży Pożarnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Jednocześnie weryfikowane są na bieżąco i niezwłocznie wszelkie sygnały wskazujące na ewentualne źródło zanieczyszczenia, zgłaszane zarówno telefonicznie jak i e-mailowo, a także przekazywane przez organy administracyjne.

Dodatkowo należy wskazać, iż w skład zespołu utworzonego do celu wyjaśnienia okoliczności prowadzonego śledztwa powołani zostali zarządzeniem Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu prokuratorzy w osobach: Paweł Nawara – kierownik grupy, Bartosz Kupniewski, Paweł Mucha, Joanna Bandzwołek, Arleta Pawłowska, Agnieszka Skoczek oraz Małgorzata Rosińska. Postępowanie prowadzone jest także z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz funkcjonariuszami GIOŚ.

{"register":{"columns":[]}}