W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość otwarcia nowo wyremontowanej siedziby wrocławskich prokuratur

19.04.2023

W dniu 19 kwietnia 2023 roku, we Wrocławiu odbyła się uroczystość, w trakcie której Pani Prokurator Okręgowa we Wrocławiu Justyna Pilarczyk, przecinając symboliczną wstęgę, dokonała otwarcia nowo wyremontowanej siedziby wrocławskich prokuratur.

główne

przejdź do galerii 

W tym ważnym, nie tylko dla wrocławskiej prokuratury, ale też miasta i jego społeczności wydarzeniu, udział wzięli zaproszeni goście: I Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Dariusz Barski,  Dyrektor ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Prokurator Michał Ostrowski, Pan Prokurator Regionalny we Wrocławiu Bartosz Pęcherzewski i inni, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość.

Kapitalny remont budynku Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, mieszczącego się przy ulicy Podwale 27, rozpoczął się w 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 50 mln zł.. Jest to pierwsza tak kompleksowa renowacja tego budynku od czasów II wojny światowej. Dzięki przeprowadzonemu, kompleksowemu remontowi, budynek dawnych koszar kirasjerów, który wzniesiono w XIX wieku, odzyskał dawny blask i zyskał niezbędną dla pracy prokuratury funkcjonalność. Zakresem prac objęta została nie tylko elewacja zewnętrzna gmachu z wymianą stolarki okiennej i drzwi, ale też przebudowa wnętrza od piwnic po poddasze.

Pierwotnym przeznaczeniem budynku, usytuowanego przy ul.  Podwale 27 we Wrocławiu była siedziba Śląskiego Pułku Kirasjerów Gwardii „Wielki Elektor”. Obecnie to najstarszy, zachowany we Wrocławiu, wzniesiony w latach 1828-1832 według projektu budowniczego Schuberta na potrzeby koszar, obiekt. Zalicza się go do budynków objętych ochroną konserwatorską.

Pierwotny budynek powstał jako obiekt oparty na planie wydłużonego prostokąta, o dwóch kondygnacjach i z krótkimi skrzydłami bocznymi, ryzalitem głównym i dwoma ryzalitami narożnymi. W latach 70. XIX wieku budynek rozbudowano między innymi nadbudowując go o jedną kondygnację oraz rozbudowując skrzydła boczne.

W latach 90. XX w. i na początku XXI w. w części budynku mieścił się akademik P-8 Politechniki Wrocławskiej "Nad Fosą", znany pod częściej używaną nazwą "Fosik". Do 2009 roku, obiekt wykorzystywany był także przez Starostwo Powiatowe. Wrocławska Prokuratura zajęła część budynku przy Podwalu w 1997 roku, tuż przed powodzią tysiąclecia.

Przygotowując się do remontu budynku rozpoznano materiały, z których pochodzą dekoracje pierwotnej elewacji jak i materiały użyte do wykonania dekoracji w okresach przebudowy budynku. Ustalono kolorystykę żeliwnych słupów balustrady zewnętrznej okalającej rów fosy i ich oryginalną formę, a także rodzaj kamienia, w którym zostały umocowane. Skrupulatnie przebadano materiał archiwalny znajdujący się w Archiwum Budownictwa i Architektury Wrocławia dotyczący budynku dawnych koszar i przeanalizowano dostępny materiał fotografii archiwalnej.  Dzięki tym zabiegom, udało się odtworzyć nie tylko kolorystykę budynku, ale też misterne detale. Część nadbudowana pod boniowaniem pasowym w kolorze zieleni oliwkowej posiada kremowo-białą pobiałę, przez co stanowi delikatne tło dla bardzo bogatej dekoracji architektonicznej wokół okien pilastry i girlandy utrzymywane kwiatami z wstęgami. Ostatnia kondygnacja zwieńczona została misternie odlanymi dekoracjami ceramicznymi. Ich powierzchnia pokryta została kolorem żółto-piaskowym imitując naturalny piaskowiec. Przemalowania fasady budynku dokonywano przynajmniej trzykrotne w XX w. Kolorem oryginalnym jest kolor niebiesko-szary.

Obecnie siedziba Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i czterech Prokuratur Rejonowych to budynek pięciokondygnacyjny – zawiera cztery naziemne kondygnacje z poddaszem, jest też całkowicie podpiwniczony.  Dzięki przeprowadzonej modernizacji, budynek został przystosowany do działalności prokuratury, zyskując sale konferencyjną, pokoje przesłuchań, pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz nowoczesne archiwum. Zastosowane rozwiązania umożliwią prokuratorom i pracownikom prokuratury sprawne i skuteczne wykonywanie obowiązków służbowych.

Anna Placzek-Grzelak

rzecznik prasowy 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}