Zarzuty w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami na terenie gminy Strzelin.
19.12.2024
W dniach 16 i 19 grudnia 2024 roku prokurator Prokuratury Rejonowej w Strzelinie ogłosił Mariuszowi M., Marcie Ł., Krzysztofowi Ł. i Edwardowi K. zarzuty popełnienia czynów z art. 182 § 1 i § 3 k.k. i art. 183 § 1 i § 3 k.k. i art. 186 § 1 k.k. w zw. z art. 185 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.
Mariusz M., Marta Ł. i Krzysztof Ł. podejrzani są o to, że pełniąc określone funkcje w jednym z zakładów produkcyjnych i będąc zobowiązanym do zarządzania całością zakładu, w tym do organizowania, zarządzania i nadzorowania działalności zakładu w zgodzie z przepisami prawa z zakresu ochrony środowiska, nadzoru nad prawidłowym ruchem urządzeń technologicznych w obszarze ochrony środowiska, podejmowania działań związanych z ochroną środowiska – gospodarką odpadami oraz bedąc odpowiedzialnym za umowy i pozwolenia oraz eksploatację maszyn i urządzeń mechanicznych,w okresie do maja 2023 roku na działce nr 328/1 obręb Gołostowice, gmina Kondratowice, dopuścili do zanieczyszczenia ziemi i wody rowu R-47, a tym samym dalszego zbiornika wodnego w postaci Kanału Gołostowickiego, stanowiącego dopływ rzeki Małej Ślęzy, poprzez nieużywanie przez osoby świadczące pracę na działającej w ramach zakładu instalacji przetwarzania odpadów, urządzeń zabezpieczających wodę i powierzchnię ziemi przed zanieczyszczeniem i nieprawidłowe używanie istniejących urządzeń, w tym bez wymaganych prawem pozwoleń wodnoprawnych i z zakresu gospodarowania odpadami. Nadto dopuścili do przetwarzania i usuwania odpadów w postaci ścieków z produkcji bez ich oczyszczenia bezpośrednio do sąsiadującego rowu R-47, w takiej ilości i w taki sposób, że mogło to spowodować istotne obniżenie jakości wody i zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach i spowodowało zniszczenie w świecie roślinnym w postaci redukcji fitoplanktonu do zera.
Natomiast Edward K. podejrzany jest o to, że w podanym wyżej miejscu i okresie w ramach prowadzonej działalności i zawartej zakładem produkcyjnym umowy na kompleksową obsługę biogazowni oraz działającej w jej ramach instalacji przetwarzania odpadów, zanieczyścił powierzchnię ziemi i wody rowu R-47, a w konsekwencji dalszego zbiornika wodnego w postaci Kanału Gołostowickiego, poprzez nieużywanie urządzeń zabezpieczających wodę i powierzchnię ziemi przed zanieczyszczeniem i nieprawidłowe używanie istniejących urządzeń, w tym bez wymaganych prawem pozwoleń przetwarzał i usuwał odpady w postaci ścieków z produkcji bez ich oczyszczenia, w takiej ilości i w taki sposób, że mogło to spowodować istotne obniżenie jakości wody i zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach i spowodowało zniszczenie w świecie roślinnym w postaci redukcji fitoplanktonu do zera.
W trakcie przesłuchań w charakterze podejrzanych wskazane osoby nie przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów.
Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Karolina Stocka-Mycek
Rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej
we Wrocławiu