28 -latek z 26 zarzutami zniszczeń pomników na cmentarzu komunalnym w Krośnie Odrzańskim na wniosek prokuratora trafił do aresztu na 3 miesiące
07.01.2025
Krosno Odrzańskie. Sąd Rejonowy w Krośnie Odrzańskim w ostatnich dniach zastosował 3 miesięczny areszt tymczasowy wobec 28- letniego mężczyzny podejrzanego o niszczenie nagrobków na cmentarzu komunalnym w Krośnie Odrzańskim.
Mężczyźnie przedstawiono 26 zarzutów, że działając publicznie bez powodu lub z oczywiście błahego powodu okazując przez to rażące naruszenie porządku publicznego w nocy z 23/24 listopada 2024 r. dokonał znieważenia miejsca spoczynku zmarłych poprzez wyłamanie kilkunastu tablic nagrobkowych, uszkodzenia korpusów pomników, uszkodzenia lampionów, zniczy, wazonów, powodując straty o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych na szkodę rodzin osób zmarłych.
Zebrany w toku postępowania materiał dowodowy w postaci protokołów przesłuchania pokrzywdzonych, protokołów oględzin nagrobków, notatek urzędowych z analizy monitoringów, protokołu przeszukania osoby wskazał na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany dopuścił się zarzucanego mu przestępstwa.
Na wniosek Prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, który ma zabezpieczyć prawidłowy tok dochodzenia. Postępowanie znajduje się na wstępnym etapie, zachodzi konieczność ustalenia i przesłuchania wszystkich osób pokrzywdzonych oraz wysokości poniesionych przez te osoby szkód. Należy również rozważyć przeprowadzenie badania sądowo - psychiatrycznego podejrzanego, poprawienia zabezpieczonych nagrań z monitoringu, uzyskanie opinii antropometrycznej oraz danych telekomunikacyjnych i ich analizy. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia niezgodne z ustalonym stanem faktycznym.
Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. (art. 262 § 1 k.k) Zgodnie z art. 57a § 1 k.k. Skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd wymierza karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.