W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

AKT OSKARŻENIA I WYROK W KOLEJNYM WĄTKU DOTYCZĄCYM DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ZIELONEJ GÓRZE

27.09.2023

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, 1 Wydział Śledczy wyłączyła kolejne materiały dotyczące ujawnionych nieprawidłowości w zakresie sprawowania ciążącego obowiązku opieki nad jedną z pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze.

Akt oskarżenia

Akt oskarżenia dotyczył lekarki, której zarzucono, że w związku z ciążącym na niej obowiązkiem opieki nad pacjentką naraziła ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że w okresie od marca 2020 roku do 06 lipca 2020 roku, pomimo pogarszającego się stanu pacjentki prowadziła powierzchowną i niedbałą kontrolę stanu jej zdrowia, przede wszystkim postępujących owrzodzeń odleżynowych oraz zaniechała skierowania pokrzywdzonej do specjalistycznej konsultacji chirurgicznej i leczenia zmian odleżynowych w warunkach szpitalnych, mimo występowania stanu zapalnego i postępującej martwicy.

Ponadto oskarżono dwie pielęgniarki pracujące w ośrodku, co do których stwierdzono, że będąc pielęgniarkami dyżurnymi, na których ciążył obowiązek opieki nad pacjentką, w dniach 4 i 6 lipca 2020 r., naraziły pokrzywdzoną na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że mimo pogarszającego się stanu pacjentki i trwającego od kilku dni, odnotowanego w dokumentacji medycznej pacjentki oraz zgłaszanego przez opiekunów stanu całkowitego bezmoczu, zaniechały wezwania lekarza rodzinnego lub lekarza pomocy doraźnej.

Podczas pierwszej rozprawy, przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze, zapadł wyrok w stosunku do dwóch pielęgniarek, które przyznały się do zarzucanego im czynu, wyraziły skruchę i wniosły o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie zawnioskowanych kar, bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Prokurator, biorąc pod uwagę rolę oskarżonych, stanowisko rodziny pokrzywdzonej oraz okoliczności sprawy, tj. popełnienie czynu podczas panującej pandemii COVID19, nie wyraził sprzeciwu wobec takiego rozstrzygnięcia sprawy.

Postępowanie sądowe przeciwko lekarce o czyn z art. 160 § 1 i 2 k.k. jest w toku, za zarzucany czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

E. Antonowicz

 

{"register":{"columns":[]}}