W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o stanie śledztwa o sygn. 3033-1.Ds.70.2023 (pożar hali w Przylepie), prowadzonego przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze

26.04.2024

Mając na uwadze skalę oraz społeczny wydźwięk zdarzenia, informujemy, że śledztwo, którego głównym wątkiem jest podejrzenie sprowadzenia w dniu 22 lipca 2023 roku zdarzenia mającego postać pożaru hali przemysłowej zlokalizowanej przy ul. Przylep-Zakładowa 6, wewnątrz której składowano odpady, pozostaje w toku. Okres trwania śledztwa przedłużono aktualnie do dnia 24 lipca 2024 roku.

Śledztwo

Poza głównym wątkiem dotyczącym samego pożaru, w konsekwencji złożonych łącznie kilkunastu zawiadomień, w ramach śledztwa rozpoznawane są także wątki dotyczące możliwych przestępstw urzędniczych oraz przestępstw przeciwko środowisku.

W śledztwie nieprzerwanie trwają liczne czynności dowodowe, w tym oględziny, opiniowanie biegłych, pozyskiwanie i analiza dokumentacji, przesłuchania świadków (ponad 100 osób).

Jeżeli chodzi o najistotniejsze czynności dowodowe w najbliższym czasie, to przede wszystkim planowane jest przeprowadzenie badań terenowych – obejmujących miejsce bezpośrednio i pośrednio związane ze zdarzeniem, przez powołanych już biegłych
z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Celem opiniowania będzie określenie stanu zanieczyszczenia środowiska, to jest określenie ujawnionych stężeń badanych pierwiastków/związków chemicznych w relacji do obowiązujących norm, a także wskazanie na tej podstawie, czy stan taki skutkuje obniżeniem jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, a także czy może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka/ludzi. Podkreślić należy, że od momentu wszczęcia śledztwa będzie to już trzecie opiniowanie środowiskowe – jednocześnie najbardziej zaawansowane, co m.in. umożliwi organowi procesowemu uzyskanie wiedzy w zakresie charakteru zmian ekosystemowych na tamtym terenie, na przestrzeni kilku miesięcy.

Równolegle planowane jest także uzyskanie specjalistycznej opinii z zakresu fizyki atmosfery, gdzie celem opiniowania będzie odtworzenie kierunku i obszaru przemieszczania się chmury dymów pożarowych.

Jednocześnie należy podkreślić, że trwają wszelkie działania mające na celu uporządkowanie pogorzeliska w Przylepie i utylizację pozostałych tam po pożarze odpadów. Działania te są realizowane przez władze miasta Zielona Góra i jako takie nie stanowią elementu śledztwa,
i tym samym nie podlegają bezpośredniej jurysdykcji prokuratora. Jak jednak wynika z posiadanych w tym przedmiocie informacji, w odniesieniu do objętej pożarem hali, aktualne działania skupiają się już na kwestiach związanych z przygotowywaniem wyselekcjonowanych partii odpadów - głównie złomu (pozostałości beczek) do transportu, do miejsca ich utylizacji.

{"register":{"columns":[]}}