W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT DLA POKRZYWDZONYCH I ICH PEŁNOMOCNIKÓW W SPRAWIE 3033-2.Ds.19.2023

26.05.2023

Zielona Góra. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze Wydział II ds. Przestępczości Gospodarczej zawiadamia wszystkich pokrzywdzonych oraz ich pełnomocników w sprawie 3033-2.Ds.19.2023 o umorzeniu w dniu 24.05.2023 r. postępowania w sprawie oszustw zawieranych z zawieraniem umów pożyczki w ramach działalności Biura Informacji Pożyczkowej sp. z o.o.

zawiadomienie

Pouczenie:

  1. Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 306 § 1a, art. 325a oraz 465 § 2 k.p.k.):

-  stronom procesowym,

-  instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie,

-  osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie określonym w art. 228-231, 233, 235, 236,  245,  270-277,  278-294  lub  296-306  k.k.,  jeżeli  postępowanie  karne  wszczęto  w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.

  1. Sąd  może  utrzymać  w  mocy  zaskarżone  postanowienie  lub  uchylić  je  i  przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności (art. 330 § 1 k.p.k.).
  2. Jeżeli organ prowadzący postępowanie nadal nie znajduje podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, wydaje ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania lub odmowie jego wszczęcia. Postanowienie to podlega zaskarżeniu tylko do prokuratora nadrzędnego. W razie powtórnego wydania postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania w wypadku o którym mowa w art. 330 § 2 k.p.k., pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu prokuratora nadrzędnego o utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia wnieść akt oskarżenia do sądu, dołączając po jednym odpisie dla każdego oskarżonego oraz dla prokuratora. Akt oskarżenia powinien spełniać wymogi określone  w  art.  55  §  2  k.p.k.  Inny  pokrzywdzony  tym  samym  czynem  może  aż  do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55 § 3 k.p.k.).
  3. W  sprawach  z  oskarżenia  prywatnego  zażalenie  na  postanowienie  prokuratora  o umorzeniu  postępowania  przygotowawczego  rozpoznaje  prokurator  nadrzędny,  jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a k.p.k.).
  4. Na rozstrzygnięcie co do dowodów rzeczowych zażalenie przysługuje stronom oraz osobie, od której odebrano te przedmioty lub która zgłosiła do nich roszczenie (art. 323 § 2 k.p.k.).
  5. Zażalenie na powyższe postanowienie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 i art. 460 k.p.k.).
  6. W przedmiocie uchylenia środka zapobiegawczego, zażalenie służy stronom do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze w terminie zawitym 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia. Wniesienie zażalenia po tym terminie jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 k.p.k., art. 252 § 2 k.p.k., art. 460 k.p.k.). Zażalenie  wnosi  się  za  pośrednictwem  prokuratora,  który  wydał  postanowienie.
  7. Na postanowienie w przedmiocie uchylenia zabezpieczenia majątkowego przysługuje zażalenie do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze (art. 293 § 4 k.p.k.). Zażalenie na powyższe postanowienie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 i art. 460 k.p.k.).

 

{"register":{"columns":[]}}