Sąd Okręgowy rozpatrzy sprawę 19-latka oskarżonego o spowodowanie ciężkiego kalectwa u pokrzywdzonego na skutek kopnięcia go w okolice głowy podczas festiwalu w Sławie
03.01.2025
Wschowa. Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował w ostatnim czasie do sądu akt oskarżenia przeciwko 19-letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 12 lipca 2024r. w Sławie, na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, uderzył kolanem w okolice głowy pokrzywdzonego w wyniku czego doszło rozstroju zdrowia pod postacią nagłego zatrzymania krążenia prowadzącego do rozległych zmian stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu początkowo pod postacią choroby realnie zagrażającej życiu, a obecnie innego ciężkiego kalectwa, tj. o przestępstwo z art. 156 par. 1 pkt 2 kk.
W wyniku przeprowadzonych w toku postępowania czynności procesowych ustalono następujący stan faktyczny sprawy.
W dniu 12 lipca 2024 r. pomiędzy dwójką mężczyzn doszło do szarpaniny podczas, której oskarżony kopnął pokrzywdzonego kolanem w głowę. Na skutek uderzenia pokrzywdzony stracił przytomność i doszło u niego do zatrzymania akcji serca, która została przywrócona po skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W efekcie zdarzenia u pokrzywdzonego doszło do rozstroju zdrowia pod postacią nagłego zatrzymania krążenia prowadzącego do rozległych zmian, co stanowi ciężki uszczerbek na zdrowiu początkowo pod postacią choroby realnie zagrażającej życiu, a obecnie innego ciężkiego kalectwa.
Prokurator uznał, ze oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstw z art. 156 par. 1 pkt. 2 kk.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Został tymczasowo aresztowany.
Zgodnie z art. Art. 156. [Ciężki uszczerbek na zdrowiu]
§ 1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
1) (..)
2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.