W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FESTIWAL ENCORE

FESTIWAL ENCORE
2024-09-21 
2024-09-22 

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 
  • KIEDY

    21 września 2024 (sobota) - 22 września 2024 (niedziela)

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Na białym tle widnieje postać Jacka Kaczmarskiego oraz informację o realizatorach i aktorach. Na środku dużymi literami Tytuł Spektaklu.
VI edycja Kaczmarski Encore Festival
Gdynia, 21 i 22 września 2024
Miejscem koncertów będzie Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Równolegle w foyer Teatru Miejskiego w te dni będzie można zwiedzić wystawę fotografii oraz wyjątkowych pamiątek dotyczących twórczości i życia Artysty.
Prowadzenie festiwalu przekazujemy w ręce znakomitego dziennikarza Radia Gdańsk, poety, kompozytora i wykonawcy – Tomasza Olszewskiego.
W pierwszym dniu część słowno-muzyczną poprzedzi wykład oraz materiał filmowy przybliżający wyjątkową wystawę pn. Pojąć sztukę pańską to sztuka, dotyczącą twórczości Jacka Kaczmarskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Przed spektaklem odbędzie się również wykład Krzysztofa Nowaka. To redaktor wydań zbiorowych poezji i dyskografii oraz przyjaciel Jacka Kaczmarskiego, a jednocześnie skarbnica wiedzy na temat Poety. Krzysztof Nowak - wielbiciel i propagator Jego twórczości oraz kolekcjoner nagrań autora "Murów" z twórczością Poety zetknął się we wczesnych latach 80. i od tej pory stanowi ona najważniejszy przedmiot jego inspiracji i zainteresowań. Dzięki temu usłyszymy ciekawe historie na temat życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Z ogromną przyjemnością zaprezentujemy spektakl "Słowa – Jacek Kaczmarski", w którym wystąpi kilkunastoosobowa grupa studentów IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Akompaniować im będą muzycy z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Będzie to dyplom realizowany w formie udramatyzowanego koncertu z elementami choreografii i ruchu scenicznego. Każdy z wykonawców (6 dziewcząt i 7 chłopców) wykona piosenkę solową lub w duecie oraz wystąpi we wszystkich zadaniach zbiorowych. W programie pojawią się piosenki graniczne: „Drzewo genealogiczne” i „Powrót”, a także m.in. „Przedszkole”, „Somosierra”, „Encore, jeszcze raz”, „Kuglarze”, „Nasza klasa”.
Każde słowo i każda wyśpiewana fraza utworów Kaczmarskiego ma ogromną siłę – takie też w założeniu ma być przedstawienie „Słowa – Jacek Kaczmarski”.
Reżyseria, scenariusz: Bernard Szyc
Przygotowanie wokalne: Renia Gosławska
Kostiumy, scenografia: Anna Krawczyk
Opracowanie muzyczne: Adam Urbanowicz
Obsada:
Maria Bach, Szymon Czerski, Łukasz Gładysz, Mateusz Górecki, Kacper Jędrzejewski, Natalia Kaczanowska, Paweł Kiedrowski, Zuzanna Midura, Weronika Radniecka, Aleksandra Rowicka, Łukasz Szerszeń, Mieszko Wierciński, Karolina Ziętak.
Muzycy: Adam Urbanowicz – pianino, Maciej Sadowski – kontrabas, Krzysztof Pawłocki – gitara.
W drugim dniu podczas koncertu ”Wędrówka z cieniem” gościć będziemy artystów doskonale znających i wykonujących utwory Jacka Kaczmarskiego. Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) i Marcin Żmuda (śpiew, akordeon, fortepian) to założyciele Kwartetu ProForma, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim. Podczas swojej 23-letniej działalności Kwartet ProForma zagrał ponad 800 koncertów w całej Polsce oraz za granicą (Niemcy, Ukraina, USA). Zespół zyskał uznanie w oczach samego Jacka Kaczmarskiego, przed którym w 2003 roku podczas koncertu w Przemyślu muzycy zaprezentowali utwory artysty we własnej interpretacji.
Artyści dobrze znani bywalcom festiwali poświęconych twórczości Jacka Kaczmarskiego tym razem zapraszają, by przejrzeć się w jego wierszach i sprawdzić, ile z naszych przodków zostało w nas samych. Czy wciąż lubimy tany, pełne dzbany, czy nadal nasza wola jest jak szabla - i pęka, gdy ją za mocno nagiąć? Czy też nie znamy już łaciny, a i z polskim nam niełatwo? I czy coś w nas przez te paręset lat naszej historii w ogóle się zmieniło...
Wędrówka z cieniem.
Cieniem Jacka, cieniem nas samych, cieniem naszych antenatów?
O godzinie 19.00 odbędzie się koncert specjalny pn. „Kaczmarski subiektywnie”, upamiętniający dwudziestą rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego. Artyści to: aktor, piosenkarz, reżyser, wykładowca i scenarzysta Jacek Bończyk (wokal, gitara) – od dwudziestu lat propagujący i wykonujący twórczość Barda, jak również czołowych klasyków estrady polskiej oraz muzyk Konrad Wantrych (klawisze) – pianista w zespole „Kult”, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.
Pieśni-baśnie Jacka Kaczmarskiego w mistrzowskim wykonaniu Jacka Bończyka i Konrada Wantrycha niosą opowieść o budowaniu Arki przed potopem, o przejściu Polaków przez Morze Czerwone, o wojnie postu z karnawałem, o starych ludziach w autobusie, o Źródle, co wciąż bije, o naszej klasie, o maleńkiej nieskończoności, o siedmiu demonach, co nami się karmią, o tym, co między okiem a łzą i między sercem a krwią, o tym, że pięciu na salę kładli na Banacha, o szukaniu Raju, o Obławie na młode wilki, o Murach, co runęły, lecz jednak rosły, o odebraniu światu Witkacego, wreszcie o Tunelu, który tkwi na końcu drogi...
 
Organizator
Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego
Patronat Honorowy
Bogdan Borusewicz Senator Rzeczypospolitej Polskiej
{"register":{"columns":[]}}