W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze czynności z udziałem Zbigniewa S. po decyzji niderlandzkiego sądu

09.06.2021

W środę (9 czerwca 2021r.) Zbigniew S. usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzut popełnienia przestępstwa oszustwa dotyczącego mienia o znacznej wartości. Jest to pierwsza czynność z udziałem Zbigniewa S. przeprowadzona przez prokuratora po przekazaniu ściganego na podstawie 7 Europejskich Nakazów Aresztowania przez niderlandzki wymiar sprawiedliwości.

W środę (9 czerwca 2021r.) Zbigniew S. usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzut popełnienia przestępstwa oszustwa dotyczącego mienia o znacznej wartości. Jest to pierwsza czynność z udziałem Zbigniewa S. przeprowadzona przez prokuratora po przekazaniu ściganego na podstawie 7 Europejskich Nakazów Aresztowania przez niderlandzki wymiar sprawiedliwości.
Ogłoszony zarzut ma związek ze zdarzeniem z początku 2011 r., w trakcie którego Zbigniew S. w zamian za przeniesienie na niego oraz zarządzaną przez niego spółkę własności czterech nieruchomości wartych wówczas 5,6 miliona złotych, zadeklarował u jednego z warszawskich notariuszy przejęcie długu o wartości 3,3 miliona złotych od pokrzywdzonego małżeństwa spod Ostrołęki. Podejrzany zobowiązał się także dopłacić pokrzywdzonym 600 tysięcy złotych w gotówce. Zbigniew S. przekazał im jedynie symboliczną część tej kwoty. Jednocześnie świadomie i celowo unikał kontaktu z bankiem będącym wierzycielem pokrzywdzonych, którego zgoda była konieczna do przeniesienia długu na Zbigniewa S.
Zbigniew S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Wobec podejrzanego jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Na dzień 10 czerwca 2021 r. planowane są kolejne czynności z udziałem Zbigniewa S. w śledztwach prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie. Następnie Zbigniew S. zostanie przesłuchany przez prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Lublinie.
Przeciwko Zbigniewowi S. toczy się łącznie kilkanaście postępowań sądowych i kilka prokuratorskich. Jest podejrzany m.in. o grożenie śmiercią pracownikom wymiaru sprawiedliwości, o przywłaszczenie ponad 5,6 mln złotych na szkodę swoich partnerów biznesowych i darczyńców fundacji charytatywnej zbierającej pieniądze na chore dzieci. Prokuratura zarzuca mu także wyłudzenie kilku milionów złotych podatku VAT, wyprowadzenie z zarządzanej przez niego spółki majątku o wartości 42 mln zł, a także pranie brudnych pieniędzy.
Zbigniew S. usłyszał ponadto zarzuty dotyczące pospolitych czynów kryminalnych. W jednej ze spraw jest podejrzany o grożenie pozbawieniem życia kierownikowi ambulatorium w krakowskim areszcie, a także dewastowania mienia publicznego. W innej – o podobne groźby wobec dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach, a także atak na przesłuchującą go prokurator, w którą rzucił butelką i usiłował przewrócić na nią biurko.
Chcąc uniknąć odpowiedzialności, Zbigniew S. wyjechał najpierw do Norwegii i tam wystąpił o azyl polityczny, argumentując, że nie może liczyć na uczciwy proces w Polsce. Norweskie władzy nie uznały tych argumentów i odrzuciły wniosek. O azyl polityczny Zbigniew S. bezskutecznie ubiegał się także w Holandii. Został w tym kraju zatrzymany i aresztowany na podstawie ENA. Następnie niderlandzki sąd podzielił stanowisko polskiego wymiaru sprawiedliwości o wysokiej szkodliwości czynów podejrzanego i wydał Polsce Zbigniewa S. uznając, że polska prokuratura dobrze udokumentowała zarzucane czyny.
Zbigniew S. był już w przeszłości wielokrotnie skazywany, m.in. za finansowe oszustwa, przywłaszczenia, składanie fałszywych zeznań, znieważenia i zniesławienia, groźby karalne i stosowanie przemocy w celu zmuszenia funkcjonariusza do odstąpienia od czynności służbowej oraz publicznego nawoływanie do występku.
Od 2000 roku wobec Zbigniewa S. zapadło 28 wyroków skazujących. Jeden z ostatnich dotyczył stosowania przemocy w celu egzekucji długu. W postępowaniu udowodniono, że Zbigniew S. wraz z innymi osobami bił i kopał swoją ofiarę po całym ciele.
Zbigniew S. był już także w przeszłości poszukiwany listem gończym w związku z uchylaniem się od odbycia kary pozbawienia wolności.
 

Marcin Saduś
Rzecznik Prasowy 
Prokuratura Regionalna w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}