Siódmy akt oskarżenia w tzw. sprawie GetBack
28.03.2024
W dniu 27 marca 2024 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 10 byłym pracownikom Idea Bank S.A., którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack S.A.
W wyniku nabycia oferowanych przez oskarżonych obligacji Getback S.A. 188 klientów banku poniosło szkodę w wysokości około 21 mln 765 tys. złotych.
Powyższy akt oskarżenia jest efektem zakończenia kolejnego tzw. wielkopolskiego wątku śledztwa prowadzonego przez prokuratorów Przemysława Ścibisza i Piotra Bednarza dotyczącego grupy sprzedawców z województwa poznańskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego, którzy bezpośrednio nawiązywali kontakt z pokrzywdzonymi klientami banku oraz namawiali ich do nabycia produktu finansowego, którego specyfiki klienci nie byli świadomi.
Prokuratorzy zespołu ds. Getback w akcie oskarżenia zarzucili podejrzanym popełnienie przestępstw m.in. oszustwa, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej. W taki sposób 10 oskarżonych, objętych aktem oskarżenia doprowadziło do pokrzywdzenia 188 osób na łączną kwotę 21.765.200 zł.
W wielu przypadkach za tego rodzaju oszukańczymi „inwestycjami” stały ludzkie dramaty i utrata oszczędności zbieranych w ciągu całego życia. Obligacje GetBack S.A. oferowano często ludziom starszym i osobom, które były zainteresowane wyłącznie bezpiecznym lokowaniem swoich pieniędzy. W toku śledztwa ustalono, że przedstawiciele banku wbrew dobrze pojętemu interesowi klientów, namawiali ich na zakup produktu finansowego w postaci obligacji, na który klienci, gdyby zostali poinformowani o ryzyku utraty własnych pieniędzy, nigdy by się nie zdecydowali.
Analiza uzyskanych w toku postępowania przygotowawczego dowodów doprowadziła prokuratorów prowadzących śledztwo do wniosku, że tego rodzaju oszukańcze manipulacje w procesie oferowania i nabywania obligacji GetBack SA za pośrednictwem Idea Banku S.A. miały charakter masowy.
Śledztwo swoim zakresem podmiotowym obejmowało pracowników Idea Banku S.A., którzy bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego prowadzili doradztwo inwestycyjne i w jego toku, stosując oszukańcze techniki sprzedażowe, oferowali i sprzedawali obligacje GetBack S.A. z siedzibą we Wrocławiu wprowadzając nabywców w błąd w przedmiocie bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy. Działania te oskarżeni podejmowali w oddziałach Idea Banku S.A. mieszczących się w Poznaniu, Bydgoszczy, Pile oraz Zielonej Górze.
Powyższy akt oskarżenia jest siódmym skierowanym do sądu przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack. Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Prok. Jerzy Iwanicki
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Regionalnej
w Warszawie