W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie przedstawicieli międzynarodowego zespołu śledczego (JIT) w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie

09.11.2023

W ramach pracy międzynarodowego zespołu śledczego powołanego na podstawie umowy zawartej pod patronatem Eurojust (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych) między Polską, Łotwą i Litwą w maju i październiku 2023 r. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie odbyły się wizyty przedstawicieli łotewskiego i litewskiego wymiaru sprawiedliwości. W trakcie wspomnianych wizyt, zgodnie z wnioskami skierowanymi przez przedstawicieli Łotwy i Litwy, realizowano czynności procesowe z udziałem zamieszkujących na terenie RP osób, które zostały pokrzywdzone przez członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Rydze oraz w Wilnie.

Przedstawicieli zagranicznych delegacji gościł osobiście Prokurator Regionalny 
w Warszawie Jakub Romelczyk. W trakcie spotkań omówiono bieżące problemy i wyzwania związane z funkcjonowaniem międzynarodowego zespołu śledczego, a w szczególności z możliwością odzyskania środków finansowych utraconych przez pokrzywdzonych – polskich obywateli. Dodatkowo wymieniono doświadczenia związane z regulacjami prawnymi związanymi z zabezpieczaniem kryptowalut, konfiskatą mienia i procedurą naprawnienia szkody w postępowaniu karnym. 

Wspólne czynności zespołu śledczego realizowano również w sierpniu 2023 r. 
na Łotwie. Przedstawiciele Prokuratury Regionalnej w Warszawie i Komendy Stołecznej Policji uczestniczyli w przesłuchaniach podejrzanych o udział w procederze „prania pieniędzy”, pochodzących między innymi od polskich pokrzywdzonych. W trakcie wizyty delegacji polskiej w Rydze odbyło się również spotkanie, którego przedmiotem był plan dalszych działań zespołu. 

Polski aspekt śledztwa dotyczy nielegalnej działalności maklerskiej i sprzedaży instrumentów finansowych oferowanych za pośrednictwem platform internetowych. Z materiałów sprawy wynika, że w wyniku przestępczej działalności pokrzywdzonych zostało ponad 250 osób. Pokrzywdzeni utracili środki w łącznej kwocie przekraczającej 150 mln złotych. 
 

{"register":{"columns":[]}}