Szósty akt oskarżenia w sprawie Afery Getback S.A.
05.09.2023
- W dniu 11 sierpnia 2023 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 15 byłym pracownikom Idea Bank S.A., którym zarzucono popełnienie łącznie 23 przestępstwa związane z bezpośrednią sprzedażą obligacji Getback S.A. Aktem oskarżenia objęte zostały również osoby ułatwiające jednemu z oskarżonych ukrycie majątku objętego prokuratorskim postanowieniem o zabezpieczeniu majątkowym.
- W wyniku nabycia oferowanych przez oskarżonych obligacji Getback S.A. 301 klientów banku poniosło szkodę w wysokości niemal 58,9 mln złotych.
- Powyższy akt oskarżenia jest efektem zakończenia kolejnego wątku śledztwa prowadzonego przez Zespół prokuratorów ds. Getback, w tym przypadku dotyczącego grupy sprzedawców z województwa śląskiego, którzy bezpośrednio nawiązywali kontakt z pokrzywdzonymi klientami banku oraz stosując techniki manipulacyjne namawiali do nabycia produktu finansowego, którego specyfiki klienci nie byli świadomi.
Prokuratorzy z Zespołu ds. Getback w skierowanym akcie oskarżenia zarzucili podejrzanym popełnienie przestępstw m.in. oszustwa, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej. W taki sposób 15 oskarżonych, objętych aktem oskarżenia doprowadziło do pokrzywdzenia 301 osób na łączną kwotę 58.859.000 zł. W bardzo wielu przypadkach wiązało się z dramatem utraty oszczędności zbieranych w ciągu całego życia i nierzadko skutkowało pogorszeniem stanu zdrowia.
Powyższy akt oskarżenia jest szóstym skierowanym do sądu przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie w śledztwie dotyczącym tzw. Afery Getback.
Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Ustalenia śledztwa
Śledztwo swoim zakresem podmiotowym obejmowało pracowników Idea Banku SA, którzy bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego prowadzili doradztwo inwestycyjne i w jego toku, stosując oszukańcze techniki sprzedażowe, oferowali i sprzedawali obligacje GetBack SA z siedzibą we Wrocławiu oraz certyfikaty inwestycyjne funduszy Trigon TFI SA z siedzibą w Warszawie, wprowadzając nabywców w błąd w przedmiocie bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy. Działania te oskarżeni podejmowali w oddziałach Idea Banku SA mieszczących się w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Częstochowie oraz Bielsko – Białej.
Niekorzystne rozporządzenie mieniem polegało na doprowadzeniu pokrzywdzonych do zakupu obligacji lub certyfikatów inwestycyjnych w błędnym przekonaniu, że nabywają oni w pełni bezpieczny produkt Idea Banku SA z gwarantowaną ochroną zainwestowanego kapitału. W toku oferowania i sprzedaży instrumentów finansowych oskarżeni, bez wiedzy i zgody pokrzywdzonych, przekazywali do podmiotu zewnętrznego – Polskiego Domu Maklerskiego SA z siedzibą w Warszawie, ich dane w postaci: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego, adres poczty elektronicznej oraz numeru rachunku bankowego, które są chronione ustawą Prawą bankowe i w jej rozumieniu stanowią tajemnicę bankową. W świetle ustaleń śledztwa oskarżeni pracownicy banku nadto fałszowali dokumenty podrabiając formularze Przyjęcia Propozycji Nabycia Obligacji.
Obligacje GetBack SA oferowano często ludziom starszym i osobom, które były zainteresowane wyłącznie bezpiecznym lokowaniem swoich pieniędzy. W toku śledztwa ustalono, że przedstawiciele banku wbrew woli i dobrze pojętemu interesowi tak sprofilowanych osób, namawiali je na zakup produktu finansowego w postaci obligacji, na który ci klienci, będąc poinformowani o ryzyku utraty kapitału, nigdy by się nie zdecydowali. Wskazywano również nierzadko, wbrew warunkom emisji obligacji, że mogą być one w każdym czasie wykupione. Analiza dotychczas uzyskanych w toku postępowania przygotowawczego dowodów prowadzi do wniosku, że tego rodzaju oszukańcze manipulacje w procesie oferowania i nabywania obligacji GetBack SA za pośrednictwem Idea Banku SA miały charakter odgórnie sterowany
i masowy.
Wobec podejrzanych w toku śledztwa stosowane były środki zapobiegawcze, m.in. poręczenia majątkowe, dozory Policji połączone z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazem opuszczania kraju. Wobec jednego z oskarżonych – Mateusza F. stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Nadto dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie ponad 5 mln złotych.
Aleksandra Skrzyniarz
Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie