W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym działalności spółki zajmującej się obrotem metalami szlachetnymi

17.10.2022

Prokuratura Regionalna w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące znanej spółki zajmującej się obrotem metalami szlachetnymi, które – według jego ustaleń - podawała nieprawdę w deklaracjach podatkowych, poprzez uwzględnianie w nich faktur niedokumentujących rzeczywistego przebiegu transakcji gospodarczych. W wyniku powyższego procederu doszło do uszczuplenia oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnej w podatku od towarów i usług w łącznej wysokości około 310 milionów złotych. Śledztwo dotyczy lat 2010-2012.

W okresie objętym śledztwem, podmiot gospodarczy spółka dokonywał bardzo korzystnych transakcji zakupu metali szlachetnych, głównie złota. Według dokumentacji spółki, nabywane złoto nie było złotem inwestycyjnym w postaci sztabek lub płytek i nie korzystało ze zwolnienia z VAT. Zgodnie z wytworzonymi dokumentami rzekomo nabywano złoto w postaci granulatu lub złomu. Nabycie złota w formie granulatu i złomu powodowało, iż spółka otrzymywała faktury VAT od swoich dostawców z naliczonym podatkiem w stawce 22 %, a od 2011 r. 23%. Jednocześnie Spółka, po rafinacji złota, dokonywała jego dostaw poza terytorium kraju do kilku dużych odbiorców, głównie z Włoch. Dostawy poza terytorium kraju, czy to w formie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czy w formie eksportu, korzystały z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0 %. Spółka występowała następnie do urzędu skarbowego o zwrot faktycznie jej nienależnego  podatku VAT.

Na początku października 2022r. na polecenie prokuratorów z 2 Wydziału ds. Przestępczości Finansowo - Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zatrzymali trzy osoby, które w latach 2010-2012 zajmowały kierownicze stanowiska w spółce.

Wyżej wymienionym  ogłoszono zarzuty związane z kierowaniem lub udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia lub usiłowania zwrotu podatku VAT w  łącznej kwocie 310 milionów złotych, przedkładania nierzetelnych deklaracji podatkowych oraz tzw. prania brudnych pieniędzy

W tym samym czasie uzupełniono zarzuty dwóm innym podejrzanym, którzy usłyszeli zarzuty na początkowym etapie śledztwa.

Wobec zatrzymanych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju i kontaktowania się ze sobą, a także poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 900 tysięcy złotych. Zabezpieczono także ich mienie o łącznej wartości 7,5 miliona złotych.

 

Marcin Saduś

Rzecznik Prasowy

Prokuratura Regionalna w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}