W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy praskich fałszerzy dokumentów

10.02.2023

Prokuratura Regionalna w Warszawie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji Zarząd w Kielcach nadzoruje śledztwo którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa mazowieckiego mającej na celu popełnianie przestępstw przerabiania i podrabiania dokumentów różnego rodzaju. Grupę założył i kierował mieszkaniec jednej z podwarszawskich miejscowości.

Materiał dowodowy wskazuje na to, że wskazana grupa związana jest ze środowiskiem przestępczym skupionym głównie w dzielnicy Praga-Północ, a w szczególności na terenie Bazaru Różyckiego. Grupa oraz osoby z nią współpracujące od 2017 roku na szeroką skalę zajmowała się podrabianiem i przerabianiem różnego rodzaju dokumentów oraz handlem tego rodzaju materiałami. Przedmiotowy proceder charakteryzował się wysokim stopniem zorganizowania. W toku śledztwa wytypowano i zatrzymano  zarówno osoby zarządzające, zbierające zamówienia, pośredników oraz bezpośredniego wykonawcę mających dostęp do profesjonalnych urządzeń poligraficznych. Odbiorcami przerabianych i podrabianych dokumentów, byli zarówno obywatele polscy - nierzadko poszukiwani na terenie RP i ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości - jak też cudzoziemcy, w celu potwierdzenia ich legalności pobytu na terenie RP lub w innych krajach Europy. Do najczęściej podrabianych dokumentów należały weksle, paszporty, dowody osobiste, dyplomy wyższych uczelni, zaświadczenia o niekaralności,  prawa jazdy, polisy ubezpieczeniowe,  orzeczenia lekarskie czy akty notarialne.

Sfałszowane dokumenty były niejednokrotnie wykorzystywane, w tym także przez zorganizowane grupy przestępcze, do popełnienia innych przestępstw, głównie wyłudzeń kredytów bankowych czy oszustw. W wyniku działań sprawców posługujących się podrobionymi dokumentami inicjowane były procedery windykacyjne przeciwko przypadkowym osobom, na których dane zaciągano zobowiązania.

W toku śledztwa zarzuty usłyszał także sześćdziesięciosześcioletni właściciel drukarni z warszawskiej Woli, który był wykonawcą zleceń polegających na fałszowaniu dokumentów.

Pod koniec stycznia 2023r. funkcjonariusze CBŚP na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali 5 kolejnych osób uczestniczących w procederze. Zatrzymani mężczyźni wykorzystywali swoje kontakty w środowisku przestępczym i pośredniczyli w ten sposób pomiędzy osobami, które zgłaszały zapotrzebowanie na różne rodzaje dokumentów, a osobami zajmującymi się „zawodowo” podrabianiem dokumentów. Podejrzani przekazywali konkretne dane niezbędne do sfabrykowania dokumentów, łącznie z wizerunkami oraz numerami dokumentów i nazwami organu wydającego, a także brali udział w ustaleniach dotyczących aspektu finansowego przy konkretnych zleceniach.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty popełnia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i zastosowano wobec nich środki wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Aktualnie w śledztwie status podejrzanych ma 21 osób. Śledztwo, prowadzone uprzednio w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie jest na zaawansowanym etapie, co nie oznacza, że w sprawie nie będą przedstawiane zarzuty kolejnym osobom.

 

Marcin Saduś

Rzecznik Prasowy

Prokuratura Regionalna w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}