W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KPRM przekazała PKW informacje dotyczące nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej

29.07.2024

Odpowiadając na pismo Państwowej Komisji Wyborczej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała 26 lipca PKW informacje na temat zawiadomień, które skierowane zostały do prokuratury, w wyniku kontroli i audytów organów administracji rządowej. Chodzi o sprawy dotyczące naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego, wymienionych jako przesłanki odrzucenia sprawozdania finansowego komitetów wyborczych. KPRM przekazała PKW także inne informacje, które wskazują na naruszenia i nieprawidłowości, które mogą zostać uznane przez PKW za uchybienia w gospodarce finansowej komitetów wyborczych.

Komunikat CIR.

Ważna decyzja PKW

Badanie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych należy do wyłącznej kompetencji PKW, która po przeprowadzonym postępowaniu, w sposób niezależny rozstrzyga o przyjęciu bądź odrzuceniu sprawozdań finansowych.

 

Społeczeństwo ma prawo oczekiwać, że działania PKW będą skupiać się na przywracaniu szacunku dla wartości wynikających z zasad demokratycznego państwa prawa. Oznacza to, że PKW jest odpowiedzialna za podejmowanie kroków, które przywrócą wiarę w zapewnienie, że wszyscy obywatele mają równe szanse w wyborach, co jest fundamentalną zasadą demokracji.

 

Przekazane przez KPRM informacje i materiały, dotyczące naruszenia Kodeksu wyborczego, mogą pomóc w podjęciu rozstrzygnięcia przez PKW, w oparciu o możliwie jak najszerszą wiedzę źródłową – natomiast to do PKW należy ocena przekazanych informacji.

 

"To do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej należy podejmowanie czynności zmierzających do zebrania informacji w celu zbadania sprawozdania finansowego, natomiast brak takiego działania może stanowić zaniechanie w wykonywaniu ustawowych kompetencji przez Państwową Komisję Wyborczą”

– czytamy w piśmie do PKW.

 

Skala oraz forma nadużyć i nieprawidłowości, dotyczących wykorzystywania środków publicznych w kampanii wyborczej, wydają się nieporównywalne z jakimikolwiek innymi nieprawidłowościami, które wykazywane były dotychczas w uchwałach PKW w sprawie odrzucenia sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.

Nieprawidłowości dotyczące finansowania kampanii wyborczej

Informacje przekazane PKW przez KPRM nie ograniczają się jedynie do spraw kierowanych do prokuratury w wyniku podejrzenia naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego. Mają także na celu przedstawienie PKW wszelkich ustaleń, dotyczących możliwych naruszeń i nieprawidłowości związanych z dysponowaniem majątkiem publicznym, uzyskanych podczas kontroli i audytów w ramach ministerstw oraz jednostek podległych i nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministrów. Przekazane informacje mogą być istotne dla należytego badania przez PKW sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.

 

Wśród przykładów nieprawidłowości można wymienić np. działania o charakterze promocyjnym i agitacyjnym, które były podejmowane przez osoby zatrudnione w Rządowym Centrum Legislacji, na korzyść kandydującego w wyborach ówczesnego prezesa RCL.

 

Innym przykładem, który wymaga oceny PKW, są działania prowadzone przez byłe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Środki z funduszu były bowiem traktowane jako sposób na realizację celów wyborczych i wsparcie kampanii politycznych ówczesnego kierownictwa ministerstwa.   

 

Za nieprawidłowe można uznać wydatki na promocję związaną z programem 800 plus, organizowane głównie w ramach tzw. pikników 800 plus. Chodzi o działania podejmowane w tych województwach, w których planowana była następnie aktywność ówczesnego kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ich okręgach wyborczych.

 

Oceny PKW wymagają również działania, które prowadzone były przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Dotyczy to sposobu przygotowywania w latach 2022-2023 internetowych raportów m.in. na temat „wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości”. Raporty te były finansowane ze środków publicznych na rzecz konkretnej partii politycznej.

 

Przedstawione informacje to jedynie przykłady możliwych naruszeń związane z finansowaniem kampanii wyborczych, które zostały wskazane przez ministerstwa oraz jednostki podległe i nadzorowane przez Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministrów.

Materiały

Odpowiedź KPRM dla PKW
Odpowiedź​_dla​_PKW.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}