Premier podczas Rady Gabinetowej: liczę, że uczniowie wrócą do szkół na dobre
30.08.2021
Bezpieczny powrót dzieci i młodzieży do szkół, to obecnie jedno z najważniejszych zadań rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Przygotowania do nowego roku szkolnego zaczęły się jeszcze przed wakacjami. Zostały wypracowane rozwiązania dotyczące nauki stacjonarnej, które zaprezentował szef rządu, podczas posiedzenia Rady Gabinetowej. W ramach współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, do szkół w całej Polsce trafiają środki bezpieczeństwa, takie jak stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, maseczki, czy rękawiczki. Oprócz tego Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało wytyczne sanitarne – zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna organizacja zajęć w trakcie pandemii COVID-19.
– Dziś jesteśmy w takim momencie, że możemy powiedzieć, że dzieci i młodzież powinny wrócić do szkół. Jest we mnie ogromna nadzieja – połączona z systemem szczepień i dostępnością szczepionek, że ten powrót do szkół będzie powrotem na cały rok szkolny – powiedział premier Morawiecki podczas posiedzenia Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rada Gabinetowa jest zwoływana w sprawach szczególnej wagi. W jej skład wchodzą członkowie rady ministrów, którzy obradują pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej podejmuje wyłącznie prezydent, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa jest na tyle istotna – w tym przypadku głównym tematem było przygotowanie szkół na powrót uczniów do nauki stacjonarnej.
Zbliżająca się jesień a pandemia COVID-19
– Pandemia swoją nieprzewidywalnością nauczyła nas, że nie możemy być niczego do końca pewni. Musimy budować różne scenariusze i tarcze ochronne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Wraz ze zbliżającym się końcem lata, na całym świecie możemy zauważyć wzrost zakażeń. – Podchodzimy do tej sytuacji z pokorą. Zdajemy sobie sprawę, że liczba zachorowań może iść w tysiące – dodał.
Wszyscy musimy być gotowi na nadejście IV fali pandemii COVID-19. Jak zauważył szef rządu, będzie ona różniła się od poprzednich. Obecnie Polska dysponuje pełnym dostępem do szczepień, a także zapasami szczepionek. Nasze punkty szczepień są w pełnej gotowości. Liczba zaszczepionych osób stale rośnie. Na ten moment to ponad 36 mln wykonanych szczepień i ponad 18,7 mln w pełni zaszczepionych osób. Walka o zbiorową odporność wciąż trwa! Zaszczep się – chroń siebie i innych.
Więcej na temat szczepień dowiesz się na www.gov.pl/szczepimysie
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – termometry, maseczki i rękawiczki dla szkół
Wiemy, że nauczanie zdalne źle wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną uczniów. Właśnie dlatego szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku szkolnego mimo trwającej pandemii. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, podejmują szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii.
Do szkół i przedszkoli trafiają środki bezpieczeństwa. To m.in. stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Zakupem sprzętu i jego dystrybucją zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.
J. polski, matematyka i szczepienie przeciw COVID-19 – zaszczep się ze swoim dzieckiem w szkole!
Aby dostęp do szczepień był jeszcze prostszy, wraz z nowym rokiem szkolnych do aptek, galerii handlowych i imprez masowych, dołączają szkoły w całym kraju. Pamiętaj, że nawet najlepsze wyposażenie szkół w środki bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ustalonych zasad, może nie uchronić Twojego dziecka przed zakażeniem. Właśnie dlatego dyrektorzy szkół będą organizować szczepienia w swoich placówkach.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień. Określa on obowiązki i zadania dyrektora szkoły. To m.in.:
- zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów,
- spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
- zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu,
- współpraca z punktem szczepień,
- zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie szczepień.
Dowiedz się więcej na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.