W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co nowego w Programie dla Śląska?

28.07.2022

Według raportu monitoringowego za I kwartał 2022 r. opracowanego przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach w ramach Programu dla Śląska zakontraktowano już 66 mld zł, co po raz pierwszy przewyższa pierwotnie szacowaną wartość określaną na 62 mld zł!

pds_

W najbliższym czasie planowana jest aktualizacja Programu dla Śląska. Przedsięwzięcia, których realizacja okazała się niemożliwa zostaną usunięte z programu, a w ich miejsce włączone zostaną nowe inicjatywy. W tym celu przedstawiciele MFiPR odbyli cykl spotkań m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury, Agencji Rozwoju Przemysłu czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Prace nad programowaniem środków UE na lata 2021-2027

Jednocześnie w MFiPR prowadzone są prace nad optymalnym ukierunkowaniem środków rozwojowych dostępnych dla województwa śląskiego w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027. 27 czerwca br. Minister Grzegorz Puda oraz Marszałek Województwa Jakub Chełstowski podpisali kontrakt programowy określający kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego oraz zawartych w nim przedsięwzięć priorytetowych.

Po przyjęciu kontraktu programowego, kolejnym etapem prac związanych z programowaniem będą negocjacje strony polskiej z Komisją Europejską ostatecznego kształtu programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 (FESL 2021-2027).

Należy zaznaczyć, że województwo śląskie dysponować będzie programem regionalnym o największej alokacji w skali kraju – przekraczającej 5 mld euro. W ramach tego programu ponad 2,1 mld euro stanowią środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Jest to największa „koperta regionalna” FST w skali całej UE, a środki te mają przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.

Zarówno przedsięwzięcia z FESL 2021-2027, jak i z krajowych programów realizowanych ze środków polityki spójności 2021-2027 będą stopniowo włączane do Programu dla Śląska.

{"register":{"columns":[]}}