W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Przemysłu i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna o aktualizacji PPEJ na spotkaniu prasowym

12.12.2024

Zaktualizowany Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), uzyskanie decyzji KE dot. notyfikacji pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej, plany dotyczące drugiej elektrowni - to tematy spotkania z dziennikarzami Wiceministra Przemysłu i Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciecha Wrochny w siedzibie resortu w Warszawie 11 grudnia br. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Gajda.

Wiceminister Przemysłu na spotkaniu prasowym

 - Spotykamy się trzy tygodnie od momentu, w którym pojawiłem się w Ministerstwie Przemysłu. Jest to okres bardzo intensywnych prac. Priorytetem jest przede wszystkim Program polskiej energetyki jądrowej i przyszłość tego programu. Program polskiej energetyki jądrowej to długofalowa strategia, która ma nam zapewnić niskoemisyjną i miejmy nadzieję - tanią energię.  Natomiast chciałbym, żeby to też bardzo mocno wybrzmiało: tematów bieżących, które w Ministerstwie oraz w biurze Pełnomocnika, mamy na stole, jest naprawdę sporo. Są tematy notyfikacji rynku mocy, to jest wystarczalność generacji w latach 25 do 29 oraz tego co będzie po roku 29. To też są rzeczy, które trzeba w tym wszystkim uwzględniać, stąd tej pracy jest sporo, a chcemy jednocześnie, żeby podejście do Programu polskiej energetyki jądrowej w kontekście tego, co już dzisiaj mamy, drugiej lokalizacji, uwzględnienia małych reaktorów w tym planie było spójne, bo tego oczekuje też od nas i rynek, i Komisja Europejska – podkreślał wiceminister Wojciech Wrochna.

Według wiceministra przemysłu Aktualizacja Programu PEJ jest na ostatnim etapie przygotowań. Zaktualizowany Program przewiduje początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w 2036 roku, komercyjna eksploatacja kolejnych dwóch bloków nastąpi w 2037 i 2038 r.

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wniosku dotyczącego rozpoczęcia postępowania w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni spodziewana jest w najbliższych tygodniach.

Natomiast wybór partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w ramach PPEJ ma się odbyć w postępowaniu o charakterze konkurencyjnym.

Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Gajda podkreślił, że obecnie brane pod uwagę są cztery lokalizacje powęglowe. - Dobrze pasują do potrzeb systemu, zapewniają nowe inwestycje po wyłączeniu elektrowni węglowych oraz dają obecność kompetentnych firm usługowych – tłumaczył dyrektor Gajda.

Dyrektor Gajda przedstawił też wyniki badania opinii publicznej dot. poparcia społeczeństwa dla energii z atomu. Z badania wynika, że 92,5 proc. respondentów popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Ankiety przeprowadzono na zlecenie resortu przemysłu w listopadzie br. To największe poparcie dla atomu w historii badania realizowanego co roku od 2012 r.

Obecna wersja Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Inwestorem i operatorem będzie spółka PEJ, która należy w 100% do Skarbu Państwa. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo)  na Pomorzu.  

 

 

{"register":{"columns":[]}}