W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa fotograficzna „Zainspirowani”

29.05.2024

Plakat informujący o wystawie fotograficznej pod tytułem Zainspirowani. Po lewej stronie na czarnym tle jest informacja gdzie i kiedy odbędzie się wystawa. Po prawej stronie zdjęcie szkła w kolorze turkusowym i poziomy napis zainspirowani.

„Zainspirowani” to cykliczna wystawa mająca swój wernisaż w Sanockim Domu Kultury. W tym roku odbędzie się 4 czerwca 2024 r. o godz. 11.00.
Jej założeniem jest zainspirowanie młodzieży pracami Władysława Szulca, fotografa i malarza tworzącego na naszym terenie (w Sanoku). Jego cykle fotograficzne takie jak: okna, drzewa,  suche bukiety czy niby pejzaże już od kilku lat uwrażliwiają i skłaniają do refleksji uczniów z Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku i słuchaczy Policealnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie. Zmiana sposobu widzenia, uwrażliwienie na często niepozorne rzeczy, czy rozbudzenie wyobraźni, która w różnych formach i technikach fotograficznych szuka i znajduje nawiązanie do pejzażu to efekty, które zatrzymane w fotograficznych obrazach tworzą kolejną odsłonę wystawy „Zainspirowani”.
W tym roku skupiliśmy się najbardziej na pracach Władysława Szulca, które nawiązują do pejzażu. Jednak nie szukaliśmy ich na starych murach czy naturalnych formach, ale postanowiliśmy stworzyć je wykorzystując różne techniki fotograficzne. Najwięcej prac przedstawia zastosowanie techniki malowania światłem, traktując szklane formy jako element statyczny i ostry natomiast złudzenie zorzy, chmur czy dalszych planów młodzież tworzyła poruszając różnymi źródłami światła. Te często luźne nawiązania do pejzażu czy innych naturalnych form przyniosły wiele ciekawych wrażeń i doświadczeń pozwalających nie tylko lepiej poznać daną technikę fotograficzną, ale też otworzyć się na kreatywne myślenie. Innymi technikami, które wykorzystaliśmy to zastosowanie miękkiego i twardego oświetlenia, tworzeniem intrygujących cieni i zbliżeń (makrofotografia), zamrożenia ruchu czy zdjęć przez matówkę. Wykorzystanie różnych technik fotograficznych pozwoliło nam na realizację różnych zagadnień programowych więc mogliśmy skupić się na nich w ramach lekcji. Uważamy, że połączenie inspiracji pracami Władysława Szulca z tematami zajęć lekcyjnych dało nam więcej czasu na wspólne działanie i pozwoliło zobaczyć ten temat w zupełnie nowym świetle i nowych odsłonach.
Na wystawie znalazły się także prace uczniów, którzy uczestniczyli w stażu zagranicznym w Chorwacji. Świetnie obrazuje to, że młodzież zainspirowana pracami Władysława Szulca, szuka takich motywów w swoim otoczeniu, nawet pracując poza granicami naszego kraju.
 

{"register":{"columns":[]}}