Maraton Chopinowski 2023
Gorąco polecamy Państwu unikatowe wydarzenie, które odbywa sie tylko raz w roku, a które organizuje partner obchodów jubileuszu 140-lecia Szkoły - Polskie Radio Chopin.
Na trwający około 26 godzin Maraton Chopinowski złoży się w sumie 11 koncertów. Na estradzie pojawią się tacy artyści, jak np. nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, który o godzinie 19.00 rozpocznie maraton krótkim recitalem; natomiast pod koniec maratonu pieśni Chopina zaprezentują wybitni gdańscy śpiewacy operowi Anna Fabrello, Stanisław Bobrzecki i sam rektor gdańskiej Akademii Muzycznej, światowej sławy tenor – Ryszard Minkiewicz.
Poza przeważnie bardzo młodymi artystami z Gdańska wystąpią tak uznani artyści, jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski. Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego będzie natomiast bezapelacyjny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w samo południe 11 listopada, tuż po krótkim zawieszeniu „Chopinowskiej narracji” i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego (zachowana zostanie tradycja Polskiego Radia pod nazwą Niepodległa do Hymnu, polegająca na równoczesnej prezentacji Hymnu Rzeczpospolitej na wszystkich antenach), wykona jedno „wielkoformatowe” arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie adresowane do wszystkich, czynnych i biernych, stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.
Co niezwykle istotne, każdemu wykonaniu pojedynczego dzieła Chopina będzie towarzyszyć stosowna animacja odpowiadającego mu ściśle obrazu autorstwa Jerzego Dudy Gracza, pochodzącego z bezprecedensowego w skali świata cyklu malarskich ekfraz – wizualizacji wszystkich kompozycji polskiego romantyka. Poetyka malarska Dudy Gracza, świadomie nawiązująca do stylistyki Witolda Wojtkiewicza i Jacka Malczewskiego, zbuduje zupełnie niepowtarzany i odrębny nastrój dla odbioru każdej z ponad dwustu kompozycji patrona anteny. Maraton Chopinowski stanie się zatem również swoistą wirtualną galerią polskiego malarstwa XX i XXI wieku, ukazującą najważniejsze mity z naszej historii i kultury widziane oczami jednego z najbardziej wizjonerskich polskich malarzy w historii.
Tegoroczna edycja wydarzenia nie będzie biletowana. Osoby zainteresowane tym, co się dzieje na sali będą mogły swobodnie odwiedzać studio koncertowe lub je opuszczać pomiędzy poszczególnymi opusami (a nie tylko pomiędzy koncertami), co nada wydarzeniu jeszcze bardziej „happeningowy” charakter niż przed rokiem.
Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości będzie transmitowany antenie Polskiego Radia Chopin, a w wersji z obrazem równolegle na YouTube Polskiego Radia oraz specjalnie utworzonej platformie www.chopinmaraton.pl