Warsztaty pianistyczne dla uczniów i nauczycieli klas fortepianu, 9 grudnia 2022 r.
02.12.2022
Zapraszamy uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bełchatowie na warsztaty pianistyczne: "Wyobraźnia jako element kształtowania techniki pianistycznej".
Warsztaty poprowadzi dr hab. Witold Holtz prof. Akademii Muzycznej im.Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Witold Holtz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof.Tadeusza Chmielewskiego. Wspólnie ze skrzypkiem Łukaszem Błaszczykiem oraz wiolonczelistkąIzabelą Klim jest laureatem III nagrody Konkursu Kameralnego w Łodzi w 1992 roku oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie tria W .A. Mozarta. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako solista i kameralista. Koncertował w kraju i za granicą ( Francja, Niemcy, Belgia ). Występował na wielu festiwalach m. in.: Festiwalu Muzyki Polskiej w Bourg-St. Mourice we Francji, Festiwalu Młodych Talentów w Tarnowie, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Łodzi, Festiwalu Nauki Kultury i Sztuki w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „ Chopin 2010 ‘’ w Sokolnikach, Festiwalu „ Łódzcy pianiści w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi ‘’
oraz Festiwalu Muzyki Kameralnej R. Schumanna zorganizowanym przez Filharmonię im. A. Rubinsteina w Łodzi. Występował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych: Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Łódzką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą PRIMUZ. Od wielu lat współpracuje z klarnecistą Robertem Stefańskim tworząc Bacewicz Duo oraz pianistą Mikołajem Pacholczykiem, z którymi dokonał nagrań wielu dzieł J. Brahmsa, A. Tansmana, P. Mykietyna i M. Chyrzyńskiego. Znaczące miejsce w działalności artystycznej pianisty, zajmuje wykonawstwo muzyki współczesnej, którą wykonuje regularnie na wielu koncertach, festiwalach i sesjach naukowo-artystycznych. Wiele z tych prezentacji zostało utrwalonych na płytach wydanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi, znajduje się w nagraniach archiwalnych Uczelni oraz jest dziełem artystycznym kilku przewodów doktorskich. Znalazły się na nich kompozycje. Z. Szostaka, A. Krauze , A. Tansmana, R. Vilagi. Od wielu lat w życiu artystycznym pianisty trwa czas fascynacji liryką wokalną,
którego podsumowaniem było nagranie wspólnie z Przemysławem Reznerem, płyty CD z Winterreise D. 911 F. Schuberta. Wielokrotnie występował z wybitnymi artystami m.in. Urszulą Kryger, Beatą Zawadzką-Kłos, Agnieszką Makówką, Stanisławem Kiernerem, Arnoldem Rutkowskim, Szymonem Komasą, Przemysławem Reznerem, Andrzejem Niemierowiczem. Przez wiele lat brał udział w charakterze akompaniatora w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych i instrumentalnych m. in. w Brukseli, Lwowie, Warszawie, Nowym Sączu, Dusznikach Zdroju, Poznaniu. Na Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 2003 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty. Uczestniczył w charakterze pianisty w kursach wokalnych w Dusznikach Zdroju oraz Rheinsbergu ( Niemcy).
Dokonał nagrania muzyki do filmów „ Edi ‘’ oraz „ Mistrz” oraz wystąpił w roli pianisty w produkcji „ Mój rower" Piotra Trzaskalskiego.
Działalność artystyczną łączy z pracą na stanowisku adiunkta ze stopniem doktora habilitowanego w Katedrze Fortepianu oraz Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wielokrotnie prowadził kursy pianistyczne oraz był zapraszany do Jury ogólnopolskich konkursów pianistycznych.