W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy rok szkolny czas zacząć!

02.09.2024

Zdjęcie przedstawiające nauczyciela - Kingę Biesiadecką

Wakacje, jak zwykle, skończyły się za szybko. Tak przynajmniej uważają niektórzy uczniowie😉. W nowym roku szkolnym 2024/25 witamy nowych i już tworzących społeczność szkolną uczniów, a także wszystkich nauczycieli, dyrektora i pracowników szkoły.

W naszych szkolnych progach niezmiernie miło jest nam także powitać nowych nauczycieli☺️, którzy wspólnie z nami rozpoczynają kształcenie i odkrywanie talentów muzycznych. I tak grono pedagogiczne powiększyło się o trzech nauczycieli: Panią Kingę Biesiadecką prowadzącą naukę gry na skrzypcach🎻, która także jest naszą dumną absolwentką🥰, Panią Marię Ratkowską – nauka gry na perkusji🥁 i Pana Andrzeja Janigę – pianistę🎹, prowadzącego zajęcia z akompaniamentu. Poniżej prezentujemy biografię każdego z nich👇👇

👉Kinga Biesiadecka - urodzona w Bolesławcu. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego, której jest absolwentką, a następnie kształciła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Ukończyła studia z tytułem magistra sztuki w zakresie skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na dwóch kierunkach instrumentalistyki, profilu kameralno-orkiestrowym oraz solistycznym. W tym czasie zrealizowała na tej samej uczelni wyższej studium pedagogiczne wymagane dla nauczycieli szkół artystycznych. Brała udział w licznych mistrzowskich kursach muzycznych, na których miała styczność z wybitnymi osobowościami sceny polskiej i zagranicznej. Odbywały się one w Łańcucie, Busku-Zdroju, Kołobrzegu i we Wrocławiu, gdzie skrzypaczka doskonaliła umiejętności zawodowe solistyczne, kameralne i orkiestrowe. Obecnie współpracuje z Agencją Artystyczną Tomczyk Art we Wrocławiu, dając koncerty wiedeńskie i operetkowe oraz muzyki przedwojennej w różnych miastach Polski, jako solistka oraz skrzypaczka w orkiestrze kameralnej.

Koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, a także na Słowacji. Artystka ma bogate doświadczenie orkiestrowe, współpracowała z różnymi orkiestrami kameralnymi, a także symfonicznymi takimi jak: Sound Factory Orchestra z Wrocławia, Książęca Orkiestra Symfoniczna im. Księcia Jerzego II Piasta z Brzegu, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Orkiestra Camerata Wrocław. Działała wspólnie z takimi organizacjami jak: GameMusic w Krakowie, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Chór Melomana w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra, Chór i Zespół wNieboGłosy oraz NOE we Wrocławiu, Agencja Artystyczna Presto we Wrocławiu, Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” we Wrocławiu, Stowarzyszenie Towarzystwo Teatralne we Wrocławiu, Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu, Studio Artystyczne BellArt w Zawoni, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Silesia Europaea” w Jeleniej Górze, Alan Urbanek Maksana Art w Kiełczowie, Proculture Adam Kędzierski w Sokołowsku, Zamek w Kliczkowie, Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu.

👉Maria Ratkowska rozpoczęła swoją edukację muzyczną podjęła w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Płocku w klasie fortepianu. Szkołę tę ukończyła z wyróżnieniem w roku 2013. Naukę w szkole muzycznej II stopnia kontynuowała w klasie perkusji profesora Adama Mieczykowskiego. Edukację w szkole średniej zakończyła uzyskaniem dyplomu w roku 2019. W tym samym roku zdała egzaminy wstępne do klasy perkusji w Akademii Muzycznej im.Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zarówno pierwszy, jak i drugi stopień studiów ukończyła w klasie dra Piotra Sołkowicza, odpowiednio w latach 2022 i 2024. Tytuł magistra uzyskała z oceną bardzo dobrą. W czasie studiów brała udział w licznych kursach mistrzowskich pobierając nauki od takich pedagogów, jak Nebojša Jovan Živković, Tatiana Koleva, Emil Kuyumcuyan, Marta Klimasara, Katarzyna Myćka, Marianna Bednarska, Krzysztof Jaguszewski, Patrycja Betley czy Maciej "Mustafa" Giżejewski. Do głównych zainteresowań Marii Ratkowskiej należy gra na kotłach. Zaowocowało to udziałem w licznych lekcjach indywidualnych z kotlistami czołowych europejskich orkiestr, jak Nick Woud (Royal Concertgebouw Orchestra), Shiniti Ueno (Orchestre Philharmonique de Strasbourg), Claudio Romano (Orchestra Sinfonia Nazionale della RAI) oraz Henryk Mikołajczyk czy Piotr Kostrzewa. Brała także udział w konkursie kotłowym Italy Percussion Competition w Pescarze (2023), gdzie zakwalifikowała się do półfinałów. W listopadzie 2023 roku w Poznaniu wykonała także recital kotłowy.

Współpracowała z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, między innymi podczas festiwalu Moravský podzim (Morawska Jesień) w Brnie. Koncertowała również z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Kameralną Orkiestrą Smyczkową Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz orkiestrą Młodzi Polscy, współpracując z takimi dyrygentami, jak Ariel Zuckermann, Łukasz Borowicz, Charles Olivieri-Munroe, Marek Wroniszewski czy Janusz Przybylski. Do istotnych sukcesów konkursowych Marii Ratkowskiej należy Grand Prix w konkursieSierpecka Jesień Kameralna (2016). Koncertowała również jako solistka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza wykonując fantazję Stubernik Marka Forda (2017). W grudniu 2022 roku brała udział w cyklu koncertów PerXencussion upamiętniających 100.rocznicę urodzin Iannisa Xenakisa. Podczas koncertów które miały miejsce w uczelniach muzycznych Warszawy i Poznania, wykonane zostały odbywa sekstety perkusyjne Xenakisa: Persephassa oraz Pléïades. Maria Ratkowska aktywna jest również jako pedagog. W latach 2022 - 2023 prowadziła klasęperkusji w Miejskiej Szkole Muzycznej im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie a od roku szkolnego 2024/2025 prowadzić będzie klasę perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Bolesławcu oraz nauczać w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy.

👉Andrzej Janiga - pianista, akompaniator. Współpracuje z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Od lat związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie jako akustyk pracował przy powstawaniu najważniejszych spektakli ostatniego dwudziestolecia. Jego działalność koncentrowała się również na przygotowaniu wokalnym aktorów, a przede wszystkim na wykonywaniu muzyki na żywo w licznych spektaklach i recitalach (m.in.: "Trzeba mieć ciało - recital Ewy Galusińskiej", "Ta piosenka brzmi znajomo - recital Zuzy Motorniuk"). Jest kompozytorem muzyki do spektakli teatralnych. Ponadto jako pianista ma na swoim koncie nagrania muzyki do słuchowiska "Mizantrop" w reż. Anny Wieczur - Bluszcz oraz płytę z aranżacjami muzyki teatralnej Łukasza Matuszyka wydaną na jubileusz 40-lecia Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Stale rozwija się jako pianista, jego wysokie umiejętności potwierdzają: zajęcie II miejsca na konkursie pianistycznym Chopin Avenue (2021) oraz wyróżnienie na konkursie pianistycznym organizowanym przez czasopismo „Pianist” (2023). Realizuje studia II stopnia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod okiem profesora Pawła Zawadzkiego. Jego zaangażowanie w rozwój Kultury na różnych płaszczyznach zostało docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}