Spektakl o problemach z depresją "Duży Książę i Czarny Pies"
Spektakl o problemach z depresją "Duży Książę i Czarny Pies"
2024-10-08 19:00
Aula szkoły, Bolesławiec Grunwaldzka 9
-
KIEDY
08 października 2024 (wtorek)
godz 19:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Aula szkoły
Bolesławiec Grunwaldzka 9
Zapraszamy serdecznie na przedstawienie teatralne „Duży Książę i Czarny Pies”, które odbędzie się 8 października o godz. 19:00, w naszej szkolnej Auli.
„Duży Książę i Czarny Pies” to spektakl o wciąż bagatelizowanym problemie depresji młodych ludzi, którzy są zostawieni sami sobie albo wręcz przeciwnie, przytłoczeni nadopiekuńczością dorosłych. Przerażeni tym, co się z nimi dzieje, zniechęceni niezrozumieniem otoczenia, odepchnięci jego lekceważeniem, zaszywają się w swoich własnych światach, gdzie choroba rozwija się do stanu, w którym nie mogą się z nią już sami uporać. Twórcy chcą stać się ich głosem. Zarazem próbują wysłać sygnał, że TO się leczy, że wsparcie, zrozumienie, nawiązanie kontaktu z otoczeniem to ogromny krok na drodze ku wyzdrowieniu.
Projekt powstał dla młodzieży i we współpracy z młodzieżą. Rozpoczęły go warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (MOPS w Legnicy) oraz z uczestnikami zajęć Gońca Teatralnego przy Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, którzy wystąpili w projekcjach wideo będących częścią spektaklu.
Ale jest to również opowieść dla rodziców i nauczycieli. Dla każdego, kto czuje się poruszony tematem depresji i zaburzeń nastroju.
Inspiracją napisanego przez Roberta Urbańskiego tekstu był „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Samotność bohatera, jego smutek, zagubienie w niezrozumiałej krainie dorosłych, próba ucieczki w swój indywidualny świat, decyzja, by umrzeć i w ten sposób dostać się na swoją planetę – wszystkie te aspekty łączą go z młodym człowiekiem w depresji i w jakimś sensie z każdym młodym człowiekiem, który żył podczas pandemii w izolacji społecznej.
Drugim „bohaterem” spektaklu jest depresja. To Churchill spopularyzował tę jakże trafną metaforę depresji – „czarny pies”, choć tak naprawdę symbolem smutku był on już w poezji Horacego, a jak powszechnie wiadomo, w „Fauście” Goethego ucieleśniał diabelskie zło.
„Są różne przedziwne choroby […] ale jeśli chodzi o najbardziej fundamentalne z medycznych nieszczęść, to nic nie może się równać depresji"– twierdzi jeden z najwybitniejszych współczesnych psychologów, profesor Harvard University Robert M. Sapolsky.
Przyglądając się światu, w którym żyjemy, śledząc wyniki badań, Sapolsky nie pozostawia złudzeń: problem będzie narastał. Otoczeni tłumem ludzi jesteśmy bowiem bardziej niż kiedykolwiek samotni, a gnając za życiowym spełnieniem, nosimy w sobie bolesną pustkę. „Depresja jest absolutnie wyniszczająca i niezwykle powszechna – podkreśla uczony. – WHO podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w 2025 roku będzie drugą”. To oznacza, że albo my sami, albo ktoś z naszego najbliższego otoczenia w ciągu kolejnych kilku lat zapadnie na tę chorobę. Jak rozpoznać depresję, jak się z nią mierzyć, gdzie szukać pomocy? To pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź, by pomóc sobie lub innym. Najważniejsze to poznać swego wroga, a może nawet go oswoić, sprawić, by Czarny Pies stał się naszym posłusznym, ułożonym towarzyszem, który nie wzbudza lęku…
Po spektaklu przewidujemy rozmowę, dyskusję z publicznością nt. poruszonych w spektaklu treści oraz poruszymy temat standardów ochrony małoletnich.
Spektakl został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2021 oraz zrzutce społecznej.
Wystąpią: Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak-Przybyła
oraz w projekcjach wideo: Aleksandra Krystek, Natalia Cichoń, Iga Bańka, Jakub Kowalski, Borys Podkalicki, Piotr Włodarczyk, Dawid Zawadzki
Reżyseria: Magda Skiba
Muzyka: Marek Litwin i Amadeusz Naczyński
Projekcje wideo: Karol Budrewicz i Magda Skiba
Konsultacja psychologiczna: Małgorzata Niklasińska
Animacja i plakat: Aleksandra Kondracka