IV Letnie Koncerty - Koncert 13.07.2024
05.07.2024
Ikuyo Nakamichi to wyjątkowa artystka, która od swojego debiutu przez 35 lat cieszy się niezmienną popularnością w Japonii, gdzie w ciągu swojej kariery dała ponad 2500 koncertów. Wychowana w Michigan w USA, studiowała w Monachium, co wywarło głęboki wpływ na jej osobowość artystyczną. Łączy europejską tradycję muzyki klasycznej z japońską dbałością o szczegóły i subtelne niuanse.
Ma na koncie liczne nagrody w tym: główną nagrodę na 42. Międzynarodowym Konkursie w Genewie, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie F. Mendelssohna oraz V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli.
Występowała z wieloma orkiestrami, m.in. z Fińską Radiową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Jukki-Pekki Sarastego, Pittsburgh Symphony Orchestra pod dyrekcją Lorina Maazela, Brytyjską Orkiestrą Kameralną (ECO) pod dyrekcją Pinchasa Zuckermana, Berlińską Radiową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Rafaela Frühbecka de Burgos, Deutsche Kammerphilharmonie Orchestra pod dyrekcją Paavo Järviego oraz Bawarską Radiową Orkiestrą Symfoniczną.
Uwielbia także muzykę kameralną. Odbyła tournée po Japonii ze Richardem Stoltzmanem, Hagen String Quartet, Brandis String Quartet i Berliner Philharmoniker Octet.
W latach dziewięćdziesiątych 20. wieku blisko współpracowała z Kwartetem Camerata, z którym koncertowała w Niemczech, Belgii, Polsce i Japonii oraz dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.
Podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Sony Music Labels i wydała ponad 60 płyt, w tym komplet sonat i koncertów fortepianowych L. van Beethovena. Jej pasją są także instrumenty dawne. Często wykonuje koncerty zarówno na fortepianie współczesnym i historycznym.
Jej ostatnim projektem jest „The Road to 2027”, rozpoczęty w 2018 roku, składający się z 20 programów recitali, które odzwierciedlają jej wspaniałą wizję i osobistą filozofię gry na fortepianie. Projekt obejmuje koncerty w całej Japonii, w Los Angeles i Nowym Jorku.
Włodzimierz Promiński - niemal całą swoją karierę estradową, związał z muzyką kameralną. Założyciel i prymariusz znakomitego KWARTETU CAMERATA, z którym od 40 lat koncertuje i dokonuje nagrań w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.
Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989) – specjalne wyróżnienie, w Monachium (1990 – III nagroda) oraz w Paryżu (1990 - I nagroda), Portsmouth (1988 - specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu Beli Bartoka).
Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia), Miedzynarodowy Festiwal Muzyki w Sofii.
Jako pierwszy skrzypek Kwartetu Camerata nagrał 30 płyt dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon, Jazz Forum. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane - "Diapason d'Or", "Sforzando" oraz „Pizzicato Supersonic Award".
Jedna z nich, z muzyką F. Schuberta została uznana przez miesięcznik płytowy Studio za płytę roku 1995. W 1999 roku zdobył nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" za płytę „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego.
Ostatnio wraz Kwartetem Camerata zajął się odkrywaniem i przywracaniem znakomitej i niesłusznie zapomnianej muzyki polskie przełomu XIX i XX wieku. Powstały trzy przepiękne albumy z kwartetami smyczkowymi Romana Statkowskiego i Witolda Maliszewskiego (DUX i PCMS records) – wszystkie rejestracje kwartetów Statkowskiego są światowymi premierami fonograficznymi.
Występuje i nagrywa także jako solista – zarejestrował m. in. nominowany do nagrody „Fryderyk” album „Żeleński – Noskowski – sonaty skrzypcowe” dla Polskich Nagrań (światowa premiera fonograficzna). Jako koncertmistrz prowadzący od instrumentu orkiestrę kameralną Sinfonia Academica nagrał m. in album z muzyką polską XX wieku oraz z muzyką Miłosza Magina.
Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Prowadzi klasę skrzypiec i kameralistyki, w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie, a także na corocznych kursach muzycznych w Gorlicach i w Opolu.