Koncert "Tradycje rodzinne" - 14.06.2024r.
10.06.2024
Zapraszamy, wstęp wolny.
Klaudyna Żołnierek - absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie gitary Krzysztofa Pełecha oraz w klasie lutni Antona Biruli. Ukończyła z wyróżnieniem naukę w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen, gdzie studiowała Kameralistykę na instrumentach historycznych w klasie prof. Rolfa Lislevanda. Jako lutnistka koncertuje solo, w duecie AbsoLutes z Marią Wilgos, w La Sensible z sopranistką Heleną Bregar oraz z wieloma innymi zespołami kameralnymi i orkiestrami. Współpracowała m. in. z Intemperatą, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Royal Baroque Ensemble, Cappellą dell’Ospedale della Pieta, Polską Operą Królewską oraz Capellą 1547. Od wielu lat prowadzi działalność pedagogiczną jako gitarzystka i lutnistka. W 2023 roku wydała solową płytę "Dialogue" z kompozycjami na lutnię barokową i teorbę m. in. Roberta de Visée, Jacquesa Gallota i Charlesa Moutona.
Marta Antes-Skrzypek urodziła się w 2007r. w Warszawie. Przez sześć lat uczęszczała do ZPSM Nr 1 im. Emila Młynarskiego w Warszawie, ucząc się gry na fortepianie i klawesynie pod kierunkiem Marzeny Jasińskiej, Jolanty Ptasińskiej oraz prof. Marka Toporowskiego. W 2020r. zamieszkała na Mazurach, kontynuując grę na fortepianie. Występowała m.in. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i na Zamku Królewskim. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Ruvo di Puglia. Interesuje się kinem, literaturą i muzyką.
Zofia Antes, urodzona w Pszczynie, uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym w Bielsku-Białej, które ukończyła w 1992 roku. W latach 1992-98 studiowała fortepian pod kierunkiem prof. Czesława Stańczyka i prof. Pawła Skrzypka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie po ukończeniu studiów pianistycznych odbyła dwuletnie studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.
Od ukończenia studiów pianistka z założenia nie brała udziału w konkursach pianistycznych, jednak w trakcie studiów trzykrotnie została laureatką Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1996 roku, kiedy w tym konkursie, uznanym wówczas za najważniejszy pianistyczny konkurs ogólnopolski, wzięła udział po raz ostatni, zajęła pierwsze miejsce. W tym okresie dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne i zdobyła główne wyróżnienie Estrady Młodych XXXI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Zofia Antes występuje w kraju w programach recitalowych, kameralnych i symfonicznych. Grała z wieloma polskimi orkiestrami filharmonicznymi, z którymi wykonywała koncerty fortepianowe Mozarta, Chopina, Schumanna, Rachmaninowa, Hochberga i Kisielewskiego pod batutą takich polskich dyrygentów jak Tomasz Bugaj, Jerzy Salwarowski, Zygmunt Rychert, Sławek Wróblewski i Łukasz Borowicz oraz amerykańskich - Williama Costello i Paula Elliott Cobbsa. W 2021 roku wystąpiła też w Warszawie jako solistka z Sinfonią Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego. Dała recitale w Niemczech, w Chorwacji i we Włoszech. Wiosną 1996 roku debiutowała w USA, gdzie w kolejnych latach występowała z recitalami, w koncertach kameralnych (Beethoven, Brahms) i symfonicznych wykonując koncerty fortepianowe Mozarta i Schumanna oraz Koncert potrójny Beethovena.
Od 1999 do 2020 roku prowadziła klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie i równolegle, przez kilka lat w PSM w Płocku. Za swoją pracę otrzymała Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W 2004 roku rozpoczęła pracę w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, w którym obecnie jest adiunktem w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki (maju 2007 roku uzyskała stopień doktora, a w 2019 roku habilitację w Akademii Muzycznej w Poznaniu). Od 2020 roku mieszka na Mazurach i uczy w szkołach muzycznych w Olsztynie oraz Giżycku. Była wykładowcą i organizatorem ogólnopolskich i zagranicznych kursów interpretacji – wśród nich Warszawskich Warsztatów Pianistycznych i Gold Country Piano Institute w Kalifornii. Prowadzi warsztaty i lekcje otwarte w wielu szkołach w kraju. Od 2017 roku jest wykładowcą fortepianu Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i jurorem ogólnopolskich konkursów pianistycznych, wśród nich Konkursu EPTA w Krakowie.
Intensywną pracę pedagogiczną łączy z działalnością estradową i fonograficzną. Wcześniej nagrała trzy płyty dla wytwórni DUX – z pieśniami Schumanna (z tenorem Leszkiem Świdzińskim), z utworami solowymi i kameralnymi Brahmsa (z altowiolistką Aleksandrą Batog) oraz z pieśniami kompozytorów słowiańskich (z Hanną Zajączkiewicz).