Niezwykła podróż z wiolonczelą
04.01.2024
Już po raz czwarty nauczyciele sekcji teoretycznej wraz z Samorządem Szkolnym przygotowali obchody poświęcone jednemu z instrumentów muzycznych. Bohaterką kolejnej odsłony tego edukacyjno-artystycznego cyklu była wiolonczela. Stali bywalcy naszych szkolnych Dni Instrumentów zdążyli się już przyzwyczaić do różnorodnej formuły. Dla tych, którzy po raz pierwszy się z nią spotykają, przedstawiamy szczegóły w telegraficznym skrócie: była edukacyjna opowieść Marka Rolka o początkach, rozwoju i budowie wiolonczeli, artystyczne prezentacje wiolonczeli w różnych epokach i obsadach wykonawczych (Klaudia Borowiec-Wyrazik - wiolonczela, Paweł Skowroński - fortepian, Maciej Nyklewicz – skrzypce, Marlena Szot – wiolonczela), mini konkurs wiedzy o wiolonczeli z nagrodami, kolorowanki dla najmłodszych oraz subtelna muzyka wiolonczelowa w szatni szkoły i oczywiście największy instrument świata (wykonywany kreatywnie, na szybko, z tego co akurat mamy pod ręką :-)
Warto podkreślić, iż wartością dodaną takich spotkań są prezentacje muzyczne. Tym razem podróżowaliśmy z wiolonczelą poprzez różne epoki, style i obsady. I trzeba tutaj jasno podkreślić, iż była to podróż niezwykła pod względem artystycznym i wykonawczym. Zabrzmiały fragmenty dzieł solowych J. S. Bacha, pierwsze części koncertów wiolonczelowych J. Haydna oraz E. Elgara, muzyka kameralna F. Schuberta i R. Twardowskiego oraz argentyńskie tanga A. Piazzolli. Nie zabrakło także muzyki pop wykonanej na wiolonczeli elektrycznej.
Gorąco dziękujemy wykonawcom za podzielenie się talentem oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejnego dnia szkolnych obchodów, poświęconych poszczególnym instrumentom.