W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śnieg topnieje w kilka dni, drewno przetrwa pokolenia

04.01.2023

Na zdjęciu, na ławce szkolnej widnieją rozklejone skrzypce oraz narzędzia lutnicze służące do renowacji skrzypiec. Kolorystyka zdjęcia jest brązowo-szara.

Naszą kolejną odsłonę szkolnych obchodów związanych z dniami instrumentów poświeciliśmy skrzypcom. Ten wyjątkowy instrument wykorzystywany jest w świecie muzycznym od prawie pięciu wieków, i choć wydawałoby się, że nie ma się nad czym rozwodzić, to nie sposób przejść obok niego obojętnie. Dodatkową okazją do takiego świętowania był Światowy Dzień Skrzypiec, który obchodzony jest 13 grudnia każdego roku. My postanowiliśmy przesunąć nasz szkolny dzień skrzypiec na nieco późniejszy termin z powodu mocno napiętego kalendarza (grudniowe przesłuchania i popisy uczniów wszystkich klas naszej szkoły). Niemniej pierwszy, symboliczny akt naszego świętowania odbył się w okolicach 13 grudnia i zawdzięczmy go szczodrej naturze. Obfite i niespodziewane opady śniegu przyczyniły się do uwiecznienia ogromnego wizerunku skrzypiec na dziedzińcu naszej szkoły. To już chyba stanie się tradycją, iż w przypadku kolejnych dni instrumentów, tworzyć będziemy największy instrument świata (ostatnio rysowaliśmy kredą największy saksofon świata, okraszony jesiennymi barwami suchych liści).
Drugi, oficjalny akt szkolnego dnia skrzypiec, odbył się 3 stycznia w auli naszej szkoły. W pierwszej odsłonie zgromadzeni uczniowie i nauczyciele mogli usłyszeć od Marka Rolka informacje o historii skrzypiec oraz twórczości lutniczej i instrumentach Antonio Stradivariego. 
Kolejną odsłonę wypełniła opowieść Jakuba Zastawnego, który szczegółowo omówił budowę skrzypiec oraz wyjawił tajniki pracy współczesnego lutnika. Była to niecodzienna okazja, by zobaczyć skrzypce od środka i poznać narzędzia używane podczas renowacji instrumentu. 
Trzecią odsłoną była prezentacja skrzypiec barokowych i współczesnych, dokonana przez Macieja Wulwa, która ukazała podobieństwa i różnice zarówno w ich budowie jak i brzmieniu. 
Ostatnia odsłona należała do zgromadzonych słuchaczy. Dzięki krótkiemu konkursowi wiedzy o skrzypcach mogli utrwalić informacje i pochwalić się wiadomościami nie tylko o instrumencie, ale także o znanych wykonawcach i kompozycjach skrzypcowych. 
Ci, którzy nie mogli dotrzeć na nasze spotkanie, łączyli się z naszymi obchodami dnia skrzypiec dzięki kolorowankom (wykonywanym przy delikatnej muzyce skrzypcowej w szatni szkoły).
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejnego szkolnego dnia instrumentu. Był już jesienny saksofon i zimowe skrzypce – w przyszłości planujemy wiosenny fortepian. 
O skrzypcach ze śniegu dawno już zapomnieliśmy, zdobyta wiedza zapewne przetrwa dłużej, drewniane skrzypce trwać będą przez kolejne pokolenia. 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}