Obchody Roku Józefa Wybickiego
26.09.2022
Józef Wybicki to prawnik, działacz polityczny, konfederata barski, publicysta, generał z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, twórca zrębów państwa Księstwa Warszawskiego, senator i wojewoda, czy Prezes Sądu Najwyższego… ale przede wszystkim gorący patriota, który przeszedł do historii jako autor pieśni, która od 1927 roku jest hymnem Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2022 przypadają następujące rocznice związane z Józefem Wybickim:
● 275. rocznica urodzin,
● 225. rocznica napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech,
● 200. rocznica śmierci,
● 95. rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.
Dnia 23 września 2022 r. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie wraz z nauczycielami wysłuchali koncertu, który odbył się w ramach obchodów Roku Wybickiego 2022 w sali im. Lubomira Szopińskiego. Na scenie w Kościerzynie zagrali muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu pod batutą Wojciecha Rajskiego. W programie koncertu wykonano utwory Maurycego Moszkowskiego (Prelude & Fugue na orkiestrę smyczkową, op. 85), Michała Kleofasa Ogińskiego (polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny”), Feliksa Janiewicza (Divertimento na orkiestrę smyczkową) oraz Karola Kurpińskiego (koncert klarnetowy). Dodatkowo, fragmenty dramatu Józefa Wybickiego „Stanisław August” odczytał znany gdański aktor Krzysztof Gordon. Wydarzenie odbyło się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
W galerii poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z uroczystości.