Patron
Karol Kurpiński urodził się w 1785 r. we Włoszakowicach w Księstwie Poznańskim. Od najmłodszych lat mały Karolek przejawiał talent muzyczny. Jego pierwszym nauczycielem był jego ojciec, który uczył go gry na klawikordzie i skrzypcach. W latach 1797-1799 przebywał w Sarnowie koło Rawicza gdzie w miejscowym kościele pełnił funkcję organisty. W 1810 r. Karol Kurpiński zostaje zaangażowany do Teatru Narodowego w Warszawie w charakterze dyrygenta, a 1. grudnia tego roku zostaje wykonana jego pierwsza kompozycja w Teatrze Narodowym. W następnym roku, w maju Karol Kurpiński wystawia swą pierwszą, jednoaktową operę „Dwie chatki”. Premiera odbyła się w Teatrze Narodowym. W latach następnych komponuje inne opery, które również zostają wystawione w tymże teatrze a także w innych miastach. W roku 1812 Kurpiński został nauczycielem śpiewu i muzyki w Szkole Dramatycznej w Warszawie przy Teatrze Narodowym – jest tam uznawanym, zaangażowanym pedagogiem. W 1818 roku Kurpiński wydał „Wykład Systematyczny Zasad Muzyki na Klawikord”, który miał pomóc uczniom w krótszym czasie opanować grę na tym instrumencie.
Od 1820 był wydawcą oraz redaktorem „Tygodnika Muzycznego” – pierwszego na ziemiach polskich czasopisma muzycznego. Ówcześnie Karol Kurpiński był docenionym autorytetem, dlatego w 1823 roku otrzymał stypendium rządowe, które umożliwiło mu podróż po Europie, gdzie zwiedzał teatry, opery, spotykał się ze znanymi postaciami sceny muzycznej.
W roku następnym kompozytor objął stanowisko dyrektora Opery Teatru Narodowego. Wprowadził po raz pierwszy na polskiej scenie zwyczaj dublowania ról w operze. Swoją twórczością skłaniał się ku muzyce klasycznej z elementami charakterystycznymi dla muzyki romantycznej. Karol Kurpiński napisał ponad 20 oper i operetek, wiele kompozycji orkiestrowych i chóralnych. Do dziś sławą i popularnością cieszą się jego pieśni patriotyczne np. „Warszawianka”, „Mazur Chłopickiego”, „Polak nie sługa nie zna co to pany” czy też pieśń religijna „Kiedy ranne wstają zorze”. Na uwagę zasługuje fakt, iż w kwietniu 1839 r. w Kutnie wystawiono operę K. Kurpińskiego „Zamek na Czorsztynie”. Karol Kurpiński zmarł 18 września w 1857 roku w Warszawie. Ciało kompozytora złożono na cmentarzu na Powązkach w Warszawie.
Oprócz szkoły w Kutnie, imię Karola Kurpińskiego noszą szkoły: we Wschowej, Międzyrzeczu Podlaskim, w Poznaniu oraz w Warszawie.