Recital pianistyczny 19.01.2024 r.
14.01.2024
Zapraszamy na recital pianistyczny Oleksija Molcanova, który odbędzie się 19 stycznia 2024 r. o g. 17:00 w naszej szkole. W wykonaniu pianisty usłyszymy:
- W.A. Mozart - Fantazja c-moll KV 475
- W.A.Mozart - Sonata c-moll KV (Allegro-Adagio-Molto allegro)
- F.Chopin - Nocturn op.48 nr 1 c-moll
- F.Chopin - Nocturn op.55 nr 1 f-moll
- F.Chopin - Fantasia op.49 f-moll
Oleksij Molčanov urodził się 24 maja 1961 r
Ukończył średnią szkołę muzyczną w Kijowie, w klasie adiunkta Lidiji Šur. Jest absolwentem Państwowego Konserwatorium w Kijowie, a stopień magistra uzyskał na wydziale fortepianu w klasie prof. Aleksandar Snegirjov i Władimir Vinicki. W czasie studiów zdobywał nagrody jako pianista, z których warto wspomnieć zwycięstwo na konkursie „Lisenko” we Lwowie w 1984 roku. Już jako student rozpoczął aktywną działalność koncertową. Występował jako solista oraz w licznych zespołach kameralnych na Ukrainie, w Rosji i Niemczech.
Po ukończeniu edukacji zaczął zajmować się pedagogiką równolegle z działalnością koncertową. Uczył gry na fortepianie w liceum w Czerkasach oraz występował jako solista orkiestry kameralnej Państwowej Filharmonii w Czerkasach. W tym okresie warto odnotować tournée z recitalami na Ukrainie i w Libanie, występami w Szwajcarii, koncertami z licznymi orkiestry (Filharmonia Lwowska, dyrygent R. Filipchuk; Filharmonia Dniepropietrowska, dyrygent J.Blinov; Charkowska Młodzieżowa Filharmonia, dyrygent J.Janko)
Od 1995 roku mieszkał w Serbii, gdzie kontynuował działalność artystyczną i pedagogiczną. Przygotował kilka programów, które z sukcesem wykonywano na koncertach w Niszu, Kragujevacu, Zaječarze, Negotinie i Kotorze. Szczególnie znaczącym występem jest koncert solowy na festiwalu „Mokranjčevi dani” w 1998 roku w Negotinie. W duecie kameralnym z O. Jakovljeviciem (skrzypce) odbył w 1999 roku znaczące tournée po Serbii i Czarnogórze.
W 1999 roku przeprowadził się do Czarnogóry.
Z sukcesem kontynuuje swoją działalność zawodową i artystyczną na wszystkich znaczących scenach w kraju i za granicą. Jako solista i w zespołach kameralnych z wybitnymi artystami zrealizował ogromną liczbę projektów, wystarczy wymienić nazwiska flecistów J. Balinta, L. Jovanovicia, H. Guolianga, D, Gavrića Ž. Lekicia, M. Lipovška , N. Pakla; trębacz T. Kerekeš, waltornista B. Lipovšek, fagocista K. Sensteveold, N Janković, oboista G. Porrat, N. Ristić, klarnecista O. Popović, V. Klenkovski i S. Molčanov, puzonista A. Benčić, skrzypek J. Nadržicki i K. Akejnikova, skrzypkowie P. Langgartner, H. Kefer, M. Bereznicki, I. Vukčević, P. Veličković, wiolonczeliści A. Rudin, V. Uzur, I. Perazić, A Latković i E. Vučeković-Veith. duet fortepianowy „Aperto” (z pianistą N. Popoviciem).
Występował na festiwalach „Mokranjcevi dani”, „Nimus”,
„A Tempo”, „KotorArt”, Montenegro music fest”, „Barski ljetopis”, „Espressivo”, „Nei suoni dei luoghi”, „Budva Grad Theatre”. jest aktywnym uczestnikiem projektu „Czarnogóra jeden adres kulturowy”.
Jest bardzo aktywnym solistą i kameralistą.
W latach 1996 i 1997 jako solista otworzył sezony Orkiestry Filharmonii w Niszu (dyrygenci A. Novicki i A. Vujić). W 2010 roku jako solista otworzył sezon Orkiestry Filharmonii Czerkaskiej (dyr. A. Dyachenko), a w 2011 sezon orkiestry „Montenegro Strings” (dyr. G. Krasko).
Ma na swoim koncie coroczne tournée, seminaria i koncerty z orkiestrami na Ukrainie (2010-2020), często występuje w całej Czarnogórze.
Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Cetinje i mentor studiów podyplomowych.