W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozpoczęcie roku w szkołach artystycznych

01.09.2023

„W polskim systemie oświaty rolę opiekuna artystycznych talentów pełnią szkoły artystyczne. Pełen wachlarz specjalności od lat umożliwia kształcenie młodym muzykom, plastykom, tancerzom i aktorom cyrkowym. (...) Szkoła artystyczna ma stwarzać uczniom atmosferę twórczego działania w duchu akceptacji i zrozumienia. Dlatego ciągle dążymy do udoskonalania oferty artystycznego kształcenia. Nowe podstawy programowe, obowiązujące od dzisiaj, umożliwiają nauczycielom w jeszcze większym stopniu niż do tej pory dostosowanie programu nauczania do możliwości i potrzeb dziecka” – napisał w liście do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkół artystycznych na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

fragment czerwonej okładki ze złotym Godłem Polski oraz napisem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

List ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Przyjaciele Szkół Artystycznych, Szanowni Państwo!

Gdy w nowym roku szkolnym rozbrzmiewa symboliczny pierwszy dzwonek, gdy zgodnie z biegiem czasu we wrześniu znów spotykamy się w salach i pracowniach, warto zastanowić się, czym jest miejsce, do którego wracamy. Jakie znaczenie ma szkoła artystyczna dla mnie, dla mojego miasta, dla kraju?

Na początku twórczego działania zawsze są talent i marzenia. Chcąc podzielić się z innymi naszym sposobem widzenia świata i bogactwem własnej osobowości, sięgamy po artystyczne środki wyrazu. Chcemy grać, malować, tańczyć, a twórcza aktywność sprawia radość nam i naszym bliskim, dodaje blasku codzienności. Dziecięca i młodzieńcza spontaniczność w uprawianiu sztuki to czyste dobro i należy ją troskliwie pielęgnować.

W polskim systemie oświaty rolę opiekuna artystycznych talentów pełnią szkoły artystyczne. Pełen wachlarz specjalności od lat umożliwia kształcenie młodym muzykom, plastykom, tancerzom i aktorom cyrkowym. Szkoła artystyczna jest zatem tym miejscem, w którym młody adept sztuki zyskuje sprawdzonych przyjaciół i przewodników w osobach wykwalifikowanych pedagogów. Rodzice mogą im powierzyć wychowanie swoich dzieci z pełną ufnością.

Szkoła artystyczna ma stwarzać uczniom atmosferę twórczego działania w duchu akceptacji
i zrozumienia. Dlatego ciągle dążymy do udoskonalania oferty artystycznego kształcenia. Nowe podstawy programowe, obowiązujące od dzisiaj, umożliwiają nauczycielom w jeszcze większym stopniu niż do tej pory dostosowanie programu nauczania do możliwości i potrzeb dziecka. Służy temu powołanie nowych specjalności w dziedzinie muzyki – od dziś niektórzy uczniowie rozpoczynają kształcenie, dzięki któremu będą mogli rozwijać talenty kompozytorskie, dyrygenckie i muzykologiczne. Zmiany dotyczą również ramowych planów nauczania, które dla części specjalności zostały odciążone. Dyrektorom szkół, wobec zmian wprowadzanych w przepisach o organizacji pracy, łatwiej będzie programować zarówno zajęcia obowiązkowe, jak i te, które stanowiąc o unikalności danej szkoły, utrwalają lokalne tradycje i wspierają miejscową kulturę.

W tym znaczeniu szkoły artystyczne odgrywają rolę regionalnych centrów kulturalnych. Jestem wdzięczny społecznościom szkolnym za kształtowanie życia społecznego miejscowości i dzielnic miast. Wierzę, że dzięki kreatywnej i aktywnej postawie nauczycieli podjęcie działań na polu krzewienia lokalnej kultury przez dorastające pokolenie będzie naturalnym, w pełni spontanicznym procesem. Z kultur regionalnych powstaje zaś – wraz z kultywowaniem dziedzictwa poprzednich epok – kultura narodowa, której kondycja także w zasadniczy sposób zależy od zaangażowania jej twórców i napływu młodych adeptów. W szkole artystycznej kształtują się zatem zarówno umiejętności każdego artysty, jak i nasza tożsamość kulturowa.

Życzę, aby nowy rok szkolny niósł radość ze wspólnego uprawiania sztuki.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Glińsk