W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List ministra kultury z okazji Dnia Edukacji Narodowej

13.10.2023

„W dniu nauczycielskiego święta dziękuję Państwu za ofiarną i owocną pracę. Życzę Państwu, abyście zawsze czerpali z niej przede wszystkim satysfakcję i motywację do rozwoju; aby nasi podopieczni byli dla Was źródłem radości i inspiracją na każdy kolejny dzień. (…) Dzisiaj i my świętujemy z całą polską oświatą, mając nadzieję, że jej artystyczna gałąź będzie nadal rozwijać się równie bujnie jak dotychczas” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do nauczycieli i pracowników szkół artystycznych z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Bordowa teczka z napisem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fot. Danuta Matloch

List ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Z radością pozdrawiam Państwa w 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej — pierwszej w skali Europy władzy oświatowej. Idea intelektualistów skupionych wokół Stanisława Augusta Poniatowskiego i Hugona Kołłątaja dała impuls rozwojowi polskiej edukacji, w tym również artystycznej. Już w 1810 roku powstaje Szkoła Dramatyczna założona przez Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie, zapoczątkowując nieprzerwaną i harmonijną budowę narodowego szkolnictwa artystycznego. Dzisiaj i my świętujemy z całą polską oświatą, mając nadzieję, że jej artystyczna gałąź będzie nadal rozwijać się równie bujnie jak dotychczas.

Wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego osiągnęliśmy ważny etap w kształtowaniu odnowionego systemu szkolnictwa artystycznego. Od 1 września działają nowe czteroletnie ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia, a edukacja plastyczna w całości jest realizowana w liceach sztuk plastycznych. W ten sposób zakończyliśmy dostosowanie modelu szkolnictwa artystycznego do nowego ustroju szkół powszechnych. Jestem przekonany, że działający obecnie system jest efektywny i dobrze odpowiada potrzebom młodzieży.

Obecny rok szkolny rozpoczynamy także z nowymi ramowymi planami nauczania i podstawami programowymi kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. Przyjęty kształt podstaw programowych pozwala w zdecydowanie większym stopniu na tworzenie autorskich programów nauczania. Jednocześnie podjęliśmy starania, aby dotychczas funkcjonujące programy nie musiały podlegać znacznym zmianom w związku z nowelizacją przepisów nadrzędnych. Nowe ramowe plany nauczania wychodzą naprzeciw potrzebom uczniów. Tam, gdzie było to możliwe bez uszczerbku dla jakości kształcenia, zmniejszyliśmy liczbę godzin dydaktycznych. Uruchomiliśmy również nową specjalność - teorię muzyki, co także jest realizacją postulatów środowiskowych.

Szkolnictwo artystyczne uczestniczy również w procesach dotyczących ogółu systemu edukacji. Nasi uczniowie oraz ich nauczyciele są objęci programem „Laptop dla ucznia” w identycznym zakresie jak w przypadku szkół podstawowych. Cieszymy się również z tego, że mogliśmy przyznać nauczycielom szkół artystycznych okolicznościowe gratyfikacje z okazji dzisiejszego święta; jak Państwo wiedzą, są nimi objęci wszyscy pedagodzy.

Kończy się również program termomodernizacji szkół artystycznych. Finalizowane są ostatnie projekty. Jest dla mnie powodem do szczególnej radości, że dzięki naszym działaniom w ciągu kilku ostatnich lat tak wiele placówek może cieszyć się nowymi lub odnowionymi siedzibami. Jestem pewien, że wdrożone modernizacje poprawiły sytuację lokalową szkolnictwa artystycznego w diametralnym stopniu.

W dniu nauczycielskiego święta dziękuję Państwu za ofiarną i owocną pracę. Życzę Państwu, abyście zawsze czerpali z niej przede wszystkim satysfakcję i motywację do rozwoju; aby nasi podopieczni byli dla Was źródłem radości i inspiracją na każdy kolejny dzień.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński

{"register":{"columns":[]}}