Warsztaty z zespołem muzyki dawnej Les Traversées Baroques
Warsztaty z zespołem muzyki dawnej Les Traversées Baroques
2023-09-08 17:00
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, Opole ul. Strzelców Bytomskich 18 Sala Kameralna im. Emanuela Kani
-
KIEDY
08 września 2023 (piątek)
godz 17:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu
Opole ul. Strzelców Bytomskich 18
Sala Kameralna im. Emanuela Kani
Serdecznie zapraszamy na warsztaty z zespołem muzyki dawnej w Les Traversées Baroques, które odbędą się w naszej szkole oraz na koncert, który odbędzie się w dniu 9 września 2023 r. w Kościele Franciszkanów w Opolu.
Les Traversées Baroques
W 2008 roku powstał zespół wokalno-instrumentalny zaangażowany głównie w restytucję muzyki dawnej: Les Traversées Baroques . "Przemierzaj drogi, odkrywaj nowe światy kultury i muzyki"...
Judith Pacquier (kierownictwo artystyczne) i Etienne Meyer (kierownictwo muzyczne), to założyciele zespołu, który skupia wokół siebie muzyków z różnych środowisk. Aby wskrzesić repertuar z Włoch, Polski, Czech, Niemiec itd., artyści oferują oryginalne programy koncertowe lub odtwarzane na scenie (w przypadku oper). Nagrywane są płyty, odbywają się transmisje w ramach warsztatów i kursów mistrzowskich, a wszystko to z nieustanną dbałością o doskonałość artystyczną. Oryginalne programy i kreacje muzyczne to muzyczna podróż, która rozpoczyna się we Włoszech, kolebce muzyki początku XVII wieku, i podąża za wieloma konsekwencjami jej wpływów w całej Europie. Oczywiście, ojcem duchowym jest Claudio Monteverdi, ale także B. Strozzi, H. Schütz, K. Förster, M. Mielczewscki, G. Gabrieli, G. da Palestrina, G. Bassano i wielu innych.
Zespół jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale i koncerty - Sarrebourg International Festival, Music and Memory Festival, Haut-Jura Festival, Metz Arsenal, Dijon Opera, Saint-Etienne Opera, Auxerre Theatre, Bourg-en Bresse Theatre, d'Ambronay, Les 2 Scènes, festiwal Pontoise , Jesienne Koncerty, Sinfonia en Périgord, festiwal Sablé itp. Les Traversées Baroques występują także na arenie międzynarodowej (Polska, Czechy, Szwajcaria, Kuba, Norwegia, Hiszpania). Barokowe zainteresowania zwracają się także ku operze, z rekonstrkucją interludiów La Pellegrina w wersji inscenizowanej (2014, A. Linos) i Orfeusza Monteverdiego (2016, Y. Lenoir). Tworzą uprzestrzennioną wersję oratorium Il trionfo della Morte Bonaventury Aliottiego (2019, J. Desoubeaux).
Nagrania zespołu zostały docenione przez krytyków krajowych i zagranicznych (FFFF Télérama, 5 diapason, Resmusica, Choix de France Musique, nominowane do międzynarodowych nagród muzycznych). Les Traversées Baroques we współpracy z wytwórnią K617 oraz we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza (culture.pl) nagrali cztery płyty poświęcone polskiemu repertuarowi muzycznemu. Nagrania te zostały wznowione w 2017 roku, zebrane w cyklu Salve Festa Dies . Piąta płyta, San Marco di Venezia, Złoty Wiek, został wydany dla wytwórni ACCENT w maju 2018 roku. Otrzymał m.in. złoty klucz Res Musica, tym samym nazywając go „najlepszą płytą muzyki dawnej” roku 2018. Jest także finalistą International Music Awards. Podwójna płyta CD poświęcona oratorium Il trionfo della Morte Bonaventury Aliottiego została wydana w maju 2020 roku dla wytwórni ACCENT i spotkała się z uznaniem krytyków po wydaniu. Jest w szczególności nominowany do International Music Awards 2020. Kolejne nagranie ukazało się w kwietniu 2022 roku nakładem ACCENT i będzie poświęcone madrygałom Domenico Mazzocchiego.
Działalność Les Traversées Baroques, to także silne pragnienie szkolenia muzyków i "publiczności jutra", które popycha Etienne Meyer i Judith Pacquier do regularnego oferowania kursów mistrzowskich, szkoleń, konferencji i warsztatów dotyczących repertuaru z początku XVII wieku. L'Atelier des Traversées Baroques narodziło się w Pradze, przemierzało Warszawę i jest obecna w Dijon. 13. edycja odbędzie się w Dijon w 2022 roku i będzie otwarta dla ponad sześćdziesięciu muzyków zainteresowanych nowymi odkryciami muzycznymi, w tej samej artystycznej dynamice.
Wreszcie Les Traversées Baroques opracowują repertuar kinowych koncertów dla wszystkich odbiorców, z oryginalną muzyką skomponowaną przez Etienne'a Meyera: kompozytora, pasjonata kina i kina niemego. Wykorzystuje on w ten sposób bogate brzmienia dawnych instrumentów we współczesnym języku: Pat a Mat (2013), Le criquet (2014) , Le vent (2017) i Le ballon rouge (2018).). Regularnie prowadzone są kursy edukacyjne dla najmłodszych, oprócz przedstawień szkolnych lub dla szerokiej publiczności. Nowa kreacja wokół kina Mélièsa ujrzało światło dzienne w 2022 roku, w koprodukcji z CCR d'Ambronay.
Krótka charakterystyka projektu „Ortus de Polonia”:
- Udział młodzieży Głubczyckiej z Chóru „Angelus Cantat” w Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej (Klasztor Benedyktynek na Karczówce w Kielcach, 3-8. września br.);
- Cztery koncerty (6-7. I 9-10. września br.) w ramach "Mid Europe Early Music Festival" (Jędrzejów, Sandomierz, Opole i Głogówek), gdzie zaprezentują się artyści zarówno z Burgundii (Zespół “Les Traverses Baroquee”, jak również z naszego województwa (Chór "Angelus Cantat"). Siłą tego projektu będzie promocja polskiej muzyki renesansowej (utwory Mikołaja Zieleńskiego). Najcenniejsze będą długotrwałe efekty tego zadania - młodzież licealna Chóru "Angelus Cantat" uczestniczyć będzie w mistrzowskich warsztatach edukacyjnych, zdobywając wiedzę i umiejętności bezpośrednio od profesjonalnych artystów z Francji. Zapewni jej także niezwykle wartościową ofertę formacyjną (nowe profesjonalne kompetencje muzyczne) oraz możliwość nawiązania wielu bezpośrednich kontaktów z młodzieżą i muzykami z całej Europy. Ich artystyczny rozwój wzbogaci nie tylko ich osobiste kompetencje, ale przyniesie także trwałe skutki kulturowe. Współpraca ze środowiskiem muzycznym z Dijon zaplanowana jest na wiele lat, a nasze województwo wzbogaci się o nowe partnerstwo edukacyjno-artystyczne.