PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na tę chwilę.Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim ma nowoczesną, piękną, wręcz magiczną salę koncertową, a jej otwarcie zostało połączone z jubileuszem 50-lecia istnienia ostrowieckiej PSM. Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Jednak to uczniowie i kadra pedagogiczna szkoły, wraz z dyrektor Ewą Jurkowską-Siwiec, byli bez wątpienia bohaterami tego wyjątkowego popołudnia.
Budowa wymarzonego obiektu trwała trzy lata, ale pełne determinacji starania o salę koncertową z prawdziwego zdarzenia dyrektor Ewa Jurkowska-Siwiec rozpoczęła już w 2012 roku.
„Od wielu lat czekaliśmy na ten wielki sukces, wspólny sukces. Od 2012 roku, kiedy to rozpoczęliśmy starania jak wiemy budowa rozpoczęła się w 2021 roku i szczęśliwie się zakończyła pomyślnie i jesteśmy tu wszyscy dzisiaj na otwarciu sali koncertowej dla uczniów, dla naszych wspaniałych małych gwiazd, które swoje skrzydła zaczynają pokazywać już w tym takim najważniejszym dniu. Wierzę mocno, że to przyczyni się do dalszych sukcesów.” Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej (CEA), Zdzisław Bujanowski, podkreślił znaczenie tego wydarzenia zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla szkoły. Wyraził uznanie dla wkładu szkoły w rozwój edukacji muzycznej w regionie oraz dla jej osiągnięć, obchodząc w tym roku 50-lecie istnienia. W swojej wypowiedzi zapowiedział także dalsze wsparcie dla placówki, informując, że wniosek o dofinansowanie na zakup nowego fortepianu został pozytywnie zatwierdzony. Tym samym zapewnił, że CEA pozostaje zaangażowane w rozwój infrastruktury muzycznej w Polsce, co sprzyja podnoszeniu jakości kształcenia muzycznego.
To wielkie wydarzenie, na które czekaliśmy tak długo rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego wraz z orkiestrą dętą PSM. Pani Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor szkoły muzycznej, przywitała gości, wśród których znaleźli się Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przedstawiciele władz, instytucji, nauczyciele oraz rodzice.fot. ktostukreci.comfot. Stanisław Dunin - Borkowskifot. ktostukreci.com Następnie zaprezentowane zostały dwa filmy dokumentalne o historii szkoły i budowie sali koncertowej. Jej poświęcenia dokonał Biskup Ordynariusz.Kulminacją obchodów był koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły, który spotkał się z uznaniem publiczności. Na nowej scenie uczniowie szkoły z dumą i subtelnością prezentowali swoje talenty muzyczne. Publiczność mogła usłyszeć znane utwory w niezwykłych aranżacjach wykonaniu młodych artystów ze wszystkich klas instrumentalnych. Pierwszy magiczny koncert w nowej sali zainaugurował chór „Świętokrzyskie Bemolki” pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej – Siwiec wykonał utwór „W naszej szkole”, który wykonywany jest przy większych uroczystościach związanych z działalnością szkoły. Utwór ten jest hołdem dla muzyki, nauczycieli oraz uczniów, którzy wspólnie tworzą wyjątkową atmosferę i budują tradycję szkoły. Hymn emanuje radością, poczuciem misji i dumą z muzycznej edukacji. Warto podkreślić, że kompozycja ta jest autorstwa naszej dyrektor, Ewy Jurkowskiej – Siwiec. fot. Stanisław Dunin - Borkowski
Zespół skrzypcowy „Ostrowieckie Smyki” pod kierunkiem Magdaleny Pałgan – Wróbel wykonał brawurowo z „przytupem” utwór "Góralskie konie" fot. Stanisław Dunin - Borkowski
Następnie na scenie pojawili się fleciści i flecistki z zespołu pod kierunkiem Jana Dobrowolskiego, który akompaniując na fortepianie wykonał popularny „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz” z gościnnym występem absolwentki tej klasy Oliwii Szelągowskiej – Danilowskiej.
Także dwóch absolwentów pojawiło się w zespole perkusyjnym Szymona Patera. Faustyna Kucharska i Igor Dobosz to ubiegłoroczni absolwenci tej klasy. Wykonali wspólnie z całym zespołem prezentując pełen energii i dynamiki utwór „Whole Tone Fantasy. fot. Stanisław Dunin - Borkowski Kwartet gitarowy Dariusza Wróbla wykonał utwór „Milonga” w bardzo ciekawej konwencji wykonawczej.
Absolwentka klasy fortepianu Kariny Owsepian Joanna Gronkowska, która zagrała Etiudę cis-moll Fryderyka Chopina miała okazję pokazać walory brzmieniowe nowego fortepianu w sali koncertowej.
W ciekawej aranżacji zaprezentował się zespół akordeonistów pod kierunkiem Zbigniewa Swata wykonując popularne „Kasztany” z akompaniamentem gitary basowej i dzwonków symfonicznych. fot. ktostukreci.com Następnie na scenie pojawiło się trio w utworze łączącym elementy klasyki i rozrywki w wykonaniu absolwenta szkoły Olafa Jurkowskiego na fortepianie i instrumentach klawiszowych, jego taty Dariusza Jurkowskiego, basisty i nauczyciela rytmiki oraz nauczyciela perkusji Szymona Patera
.
Część artystyczną zakończyła orkiestra dęta Jerzego Kłonicy prezentując kompozycję Michaela Buble „Sway” i wprowadzając wszystkich gości w taneczny tan zmierzając na jubileuszowy tort z okazji 50-lecia istnienia PSM I stopnia W Ostrowcu Św.fot. Stanisław Dunin - Borkowski
W gronie gości byli Marek Szladowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zdzisław Bujanowski dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej, Ilona Tomera-Chmiel wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, radni województwa Magdalena Zieleń, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, włodarze gmin powiatu ostrowieckiego, a także dziekan dekanatu ostrowieckiego ksiądz prałat Jan Sarwa. Wśród widowni byli również były starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga oraz były prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński, pierwszy dyrektor naszej szkoły Andrzej Zając, emerytowani nauczyciele szkoły, przedstawiciele Rady rodziców – Magdalena Smela i Nina Dukielska, dyrektorzy szkół miasta i powiatu ostrowieckiego oraz dyrektorzy szkół muzycznych z Kielc, Skarżyska – Kamiennej, Starachowic, Miechowa i Sienna. Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień i refleksji, ale też do życzeń gratulacji i podziękowań, które składali zaproszeni goście. Dyrektor szkoły Ewa Jurkowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego obiektu.
Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody kadrze pedagogicznej szkoły. Nagrodę Indywidualną I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce otrzymała dyrektor szkoły Ewa Jurkowska – Siwiec oraz Zbigniew Swat, nauczyciel klasy akordeonu, który otrzymał Nagrodę Indywidualną II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Natomiast nagrody dyrektora szkoły otrzymali Karina Owsepian, Barbara Wójcik, Anna Baran, Magdalena Pałgan – Wróbel, Dariusz Wróbel, Szymon Pater i Jerzy Kłonica.
fot. Stanisław Dunin - Borkowski fot. Stanisław Dunin - Borkowski fot. Stanisław Dunin - Borkowski Na zakończenie uroczystości był jubileuszowy tort oraz odśpiewanie 100 lat w wykonaniu publiczności. Bez wątpienia to wydarzenie, któremu towarzyszyło wiele wzruszeń wpisze się złotymi zgłoskami w karty historii szkoły rozpoczynając drugie półwiecze pięknej tradycji inspiracji twórczych oraz kultury miasta i powiatu.