W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wycieczka do Poznania - Teatr Wielki i muzeum instrumentów

17.01.2025

Wycieczka do Poznania - Teatr Wielki i muzeum instrumentów

Zdjęcie kolorowe. Grupa uczniów przed fasadą barokowego kościoła.

Uczniowie PSM I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Słupsku uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Zwiedzaliśmy Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu oraz uczestniczyliśmy w spektaklu operowym Cyrulik Sewilski Gioacchina Rossiniego

W piątek 17 stycznia 2025 r. rankiem wyjechaliśmy do Poznania. Mimo wczesnej pory humory dopisywały. Podczas podróży uczniowie przygotowywali się do udziału w głównej atrakcji dnia – spektaklu operowego Cyrulik sewilski. Poznali libretto opery, charakterystykę głosów wokalnych właściwych jej głównym postaciom oraz ważne punkty widowiska, na które należało zwrócić uwagę. 

Pobyt w Poznaniu rozpoczęliśmy od spaceru po mieście z przewodnikiem. Dowiedzieliśmy się na temat historii miasta, zwiedziliśmy sławny kościół barokowy Farę Poznańską, a w drodze do Teatru Wielkiego dowiedzieliśmy się sporo na temat patrona naszej szkoły - Ignacego Jana Paderewskiego i jego ważnej roli, którą odegrał podczas Powstania Wielkopolskiego. Pan przewodnik opowiadał o miejscach ważnych dla historii miasta, stanowiskach archeologicznych i ciekawych cechach architektury śródmieścia.   

O godzinie trzynastej rozpoczęliśmy zwiedzanie poznańskiej opery. Pracownik działu edukacji zabrał nas w podróż za kulisy Teatru Wielkiego opowiadając o zasadach jego działania i pokazując pomieszczenia ukryte dla widza, ale bardzo ważne dla przebiegu widowiska. Byliśmy w garderobach śpiewaków i tancerzy, perukarni, rekwizytorni, a także zobaczyliśmy najciekawsze miejsca ukryte za sceną. W swobodnej rozmowie z pracownikami przygotowującymi charakteryzację i peruki, dowiadzieliśmy się o tym jak ważną pracę wykonują i jak pracochłonne jest przygotowanie aktorów do występu. Weszliśmy także na scenę gotową do wieczornego przedstawienia, dzięki czemu z bliska obejrzeliśmy wszystkie ustawione na niej dekoracje. Na koniec zobaczyliśmy ciekawe miejsca dostępne dla widzów – sale bankietowe, widownię i loże (w tym lożę honorową!). 

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum instrumentów muzycznych. Miejsce to odwiedzaliśmy już wielokrotnie wcześniej, ale i tym razem z zaciekawieniem przyglądaliśmy się zgormadzonym tam eksponatem. Szczególnie zainteresowały nas automatofony (w tym wielka szafa grająca, ogromne pozytywki, a nawet maszyna do pisania nut) oraz instrumenty historyczne -  cynki, dulcjany, krzywuły, klawikordy, teorby, pomorty, serpenty, portatywy, gemshorny, o których dotąd słyszeliśmy tylko podczas zajęć teoretycznych w szkole. Zainteresowanie wzbudziły również sale z bogatą kolekcją instrumentów ludowych – nie tylko polskich i europejskich, ale także orientalnych.

Obiad zafundowany nam przez Radę Rodziców naszej szkoły zjedliśmy w naleśnikarni Gramofon. Radość wzbudził fakt, że mieliśmy dla siebie na wyłączność duże pomieszczenie, w którym znajdowały się wygodne kanapy i fotele. 

Podczas wieczornego spaceru po śródmieściu zobaczyliśmy miasto pełne świateł i karnawałowych ozdób. Przeszliśmy ulicą Półwiejską, odwiedziliśmy efektowną galerię handlową Stary Browar, Aleję Marcinkowskiego i ulicę święty Marcin, gdzie naszym oczom ukazały się nowoczesne budynki Akademii Muzycznej, Filharmonii Poznańskiej i Centrum Kultury Zamek mieszczący się w monumentalnym Zamku Cesarskim. Minęliśmy również pomnik Pomnik Ofiar Czerwca 1956 umiejscowiony na Placu Adama Mickiewicza.

Ostatnim, najważniejszym punktem naszej wycieczki był udział w spektaklu operowym Cyrulik sewilski. Żywe, wesołe widowisko, świetnie przygotowane i zrealizowane przez zespół Teatru Wielkiego bardzo nam się podobało. Co ciekawe – wieczorne przedstawienie uświetniło jubileusz dziesięciolecia pracy artystycznej Andrzeja Filończyka – śpiewaka odtwarzającego rolę Figara w spektaklu.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Słupska. 

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za sfinansowanie obiadu.
 

Wideo

Zdjęcia (63)

{"register":{"columns":[]}}