Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie
15 maja rozpoczęła się kampania #PlantHealth4Life, prowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisję Europejską (KE). Jej tegorocznym hasłem jest: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”. To już druga kampania z cyklu #PlantHealth4Life i w tym roku ma ona na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin i wzbudzenie u mieszkańców Europy poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro.
Chcemy szczególnie uczulić na ten problem podróżujących, zwłaszcza poza Unię Europejską. Wypoczywając podczas wakacji w egzotycznym miejscu niejednokrotnie zachwycamy się lokalną przyrodą i postanawiamy przywieźć sobie jakąś roślinę „na pamiątkę”. W ten sposób możemy sprowadzić do Polski chorobę lub szkodnika, które do tej pory u nas nie występowały. Taki agrofag[1] może nie tylko zaatakować wszystkie domowe rośliny, ale przy sprzyjających dla niego warunkach, może zadomowić się w naszym kraju na stałe. A to już bardzo poważny problem, który dotknie nie tylko naszą rodzinę.
Kampania #PlantHealth4Life ma na celu między innymi uświadomienie młodemu pokoleniu oraz ich najbliższym, że rośliny także mogą cierpieć z powodu chorób oraz szkodników. Dlatego pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa bywają nazywani lekarzami roślin, gdyż nadzorują różne aspekty związane ze zdrowiem roślin. Wśród nich jest kontrola fitosanitarna roślin i produktów roślinnych trafiających do Polski z państw trzecich, która chroni nasze uprawy, ogrody i rośliny doniczkowe przed „pasażerami na gapę”. Inspektorzy PIORiN stoją również na straży zdrowia roślin na rynku wewnętrznym oraz uczestniczą w certyfikacji produktów rolnych, aby miały dostęp do rynków zagranicznych.
„Zdrowie roślin ma wpływ nie tylko na środowisko, gospodarkę i europejski łańcuch żywnościowy, ale także na naszą teraźniejszość i przyszłość. Dbając o zdrowie roślin, chronimy życie. Świadomi, dobrze poinformowani na temat zdrowia roślin obywatele Europy mogą pomóc w ochronie i zachowaniu naszej różnorodności biologicznej” .
W jaki sposób zdrowie roślin wpływa na nasze życie?
Rośliny stanowią 80% żywności, którą spożywamy na co dzień, oraz wytwarzają 98% tlenu, którym oddychamy. Zdrowe rośliny gwarantują dobre plony w rolnictwie, co przekłada się na dostępność żywności i jej ceny dla konsumentów. Zmiana klimatu i działalność człowieka (m.in. handel i podróże), wywierają silną presję na rośliny. Rozprzestrzenianie się szkodników i chorób roślin może mieć katastrofalne skutki gospodarcze i środowiskowe.
Zapobieganie wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu się agrofagów jest prostsze i skuteczniejsze niż próba ich zwalczania, gdy już pojawią się na naszych uprawach czy w środowisku - w niektórych przypadkach nie da się odwrócić zniszczeń.
Zaangażuj się!
- Podróżujesz poza granice UE? Fotografuj egzotyczne rośliny – nie zabieraj nasion ani żadnych części roślin w podróż powrotną. Unikniesz zabrania ze sobą w bagażu nieznanych w Europie szkodników i chorób roślin.
- Kupując w sieci rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej upewnij się, że pochodzą one ze sprawdzonych źródeł i posiadają świadectwo fitosanitarne.
- Rozmawiaj o tym, jak ważne w naszym życiu są rośliny, , niech przedstawiciele młodszego pokolenia staną się ambasadorami ich zdrowia.
Źródło:
https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/
Komunikat prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa „Kampania #PlantHealth4life powraca! – Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrowia roślin, bioróżnorodności i gospodarki
[1] Agrofagi to bakterie, wirusy czy grzyby szkodliwe dla roślin.