W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego napoje energetyzujące nie są dla dzieci?

Napoje energetyzujące są produktami przeznaczonymi dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci. Zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne.

                                                                                                                        Fot.: pchvector/freepik.com

Co zawierają napoje energetyczne?

W skład napojów energetyzujących wchodzą: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości, ekstrakt z guarany, glukuronolakton czy wyciągi z żeń-szenia i miłorzębu japońskiego, niewielkie ilości witamin głównie z grupy B.

Wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci

Podstawowym składnikiem tych napojów jest kofeina, która nie jest zalecana w diecie dzieci, ze względu na działanie psychoaktywne. Ten związek chemiczny oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając nastrój i chwilowo koncentrację oraz pobudzając korę mózgową. Zwiększa też zapotrzebowanie na tlen oraz wydzielanie adrenaliny.

Kofeina w niedużych dawkach działa na organizm pobudzająco zwiększając akcję serca, podnosząc ciśnienie krwi i rozszerzając naczynia krwionośne mózgu. Efekt orzeźwienia utrzymuje się kilkanaście minut. Przyjmowana w małych dawkach nie ma niekorzystnego wpływu na organizm.

Kofeina ma również drugie gorsze oblicze, szczególnie widoczne przy przedawkowaniu, objawy uboczne zaczynają się pojawiać po wypiciu od 4 do 6 filiżanek kawy w zależności od indywidualnej wrażliwości i stopnia przyzwyczajenia.  Kawa w sposób naturalny za sprawą gorzkiego smaku nie przypada do gustu dzieciom i w ten sposób przypadki zatrucia kofeiną dzieci były naprawdę sporadyczne.

Wzrost spożycia kofeiny przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz zaburzenia rozwoju układu nerwowego. Kofeina negatywnie wpływa także na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci.

Grupą szczególnego ryzyka są dzieci z cukrzycą, chorobami nerek, wątroby, chorobami sercowo-naczyniowymi, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.

Fot.: brgfx/freepik.com

 

 

Aminokwas tauryna przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, wspomagając procesy utleniania. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza wydalanie serotoniny, dzięki czemu organizm nie odczuwa ciężaru tego wysiłku i może dłużej pracować.

Skutki przyjmowania witamin w postaci napojów energetyzujących są dla pijącego niezauważalne. Witaminy nie muszą być suplementowane w sposób sztuczny, bo w wystarczającej ilości znajdują się z pożywieniu. Ich obecność na liście składników napojów energetyzujących jest bardziej chwytem marketingowym wskazującym rzekome właściwości prozdrowotne energetyków.

Napoje energetyczne to nie oranżada!

Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol czy papierosy są niewskazane dla dzieci poniżej 16 roku życia. Są to tzw. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia - przeznaczone dla dorosłych do sporadycznego spożycia. Kardiolodzy ostrzegają, że młodzi ludzie, którzy regularnie piją energetyki mogą nie dożyć 60-tki!

 

                                                                                                             

Produkty te likwidują uczucie zmęczenia i znużenia, działając pobudzająco, ale na krótko, a przedawkowane  mogą wywoływać niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy, arytmię serca.

Wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki. Coraz więcej młodych łączy też napoje energetyzujące z alkoholem albo napojami typu cola, co wzmaga ich negatywne dla zdrowia działanie.

Skutki picia napojów energetyzujących przez dzieci

Reklama napojów energetyzujących coraz częściej przekonuje do siebie, zwłaszcza dzieci. Kolorowe opakowania przyciągają wzrok, a dodatkowo opatrzone pozytywnie kojarzącymi się hasłami – energia, witaminy itp. – zachęcają do kupna. Są smaczne, podobne do oranżady, a zawierają tyle samo kofeiny co kawa i tak samo działają.

Dawka kofeiny powyżej 500 mg (czyli 1,5 l napoju, który zawiera ok. 30 mg kofeiny w 100 ml) powoduje wystąpienie działań ubocznych jak:

  • pobudzenie psychoruchowe,
  • nudności, wymioty,
  • osłabienie,
  • przyspieszone bicia serca, niemiarowość serca,
  • drgawki,
  • porażenie ośrodka oddechowego.

Bywały przypadki śmierci po przedawkowaniu tych napojów, najczęściej w przebiegu migotania komór.

Kofeina nasila także insulinooporność. Coraz częściej diagnozowana jest u dzieci cukrzyca, wywołana najprawdopodobniej nieodpowiednią dietą i piciem słodkich, gazowanych napojów oraz energetyków. 

Kto może pić napoje energetyzujące?

Napoje energetyzujące są absolutnie niewskazane dla dzieci do 16 roku życia, osób chorych na cukrzycę, cierpiących na zaburzenia rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorych z  padaczką, osób z refluksem żołądkowo-przełykowym i chorobą wrzodową. Nie powinny ich spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Napoje energetyzujące mogą pić osoby dorosłe, w awaryjnych sytuacjach wymagających koncentracji czy orzeźwienia (np. kierowcy) i w rozsądnych ilościach.

 

Źródło:

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/szkodliwa-energia-czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci/

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/napoje-energetyczne-niewskazane-dla-dzieci-aa-jqpc-Mj4D-iPkq.html

{"register":{"columns":[]}}