W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Higieniczne warunki przygotowywania żywności

Higieniczne warunki przygotowywania żywności

25 września 2024 r. odbył się wykład pn. „Higieniczne warunki przygotowywania żywności”, w którym wzięło udział 28 członkiń Kół Gospodyń Wiejskich: Niszczewianki, Raciążanki i Zbrachlinianki.

W trakcie wykładu poruszono m.in. kwestie:

  1. zakupu surowców i produktów tylko od zaufanych dostawców, w szczególności dotyczy to mięsa – należy unikać zakupu od nieznanych sprzedawców, aby zapobiec np.  ryzyku zakupu mięsa ze zwierząt chorych na ASF (afrykański pomór świń),
  2. zasad zakupu produktów spożywczych (na co warto zwracać uwagę podczas zakupów),
  3. uważnego czytania znakowań na etykietach produktów,
  4. zasad przechowywania żywności w lodówce,
  5. wydzielania odrębnych stanowisk pracy w przypadku przygotowywania posiłków w celach komercyjnych,
  6. specjalnych warunków przechowywania jaj,
  7. higienicznych warunków pracy,
  8. warunków schładzania, przechowywania i podgrzewania przetworzonej żywności,
  9. zasad ekspozycji potraw ciepłych i wymagających schłodzenia.

Wskazano także najczęstsze błędy popełniane podczas przygotowywania żywności oraz sposoby ich unikania:

  • krzyżowe zanieczyszczenia,
  • niedostateczna obróbka termiczna,
  • nieodpowiednie przechowywanie żywności,
  • wielokrotne używanie sztućców do próbowania potraw,
  • ponownego zamrażania rozmrożonych produktów,
  • zaznaczono także konieczność używania rękawiczek podczas przygotowywania potraw w sytuacji, gdy doszło do przerwania ciągłości naskórka.

Mocno zaakcentowana została konieczność dokładnego mycia rąk, czyszczenia powierzchni i sprzętu przed, w trakcie i po zakończeniu etapu przygotowania posiłków.

Wykład został wzbogacony o konkretne przykłady dotyczące indywidualnego i zbiorowego przygotowywania posiłków oraz poszerzony o informacje z zakresu bezpieczeństwa żywności, zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, bezpieczeństwa zbierania i spożywania grzybów.

Wykład spotkał się z żywym zainteresowaniem słuchaczek. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, udzielono wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nurtujące Panie pytania.

Pamiętajmy!

Bezpieczeństwo żywności to nie tylko kwestia smaku, ale przede wszystkim zdrowia. Przestrzeganie zasad higieny i właściwego przechowywania żywności to klucz do zdrowych i smacznych posiłków.

{"register":{"columns":[]}}