W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe wpływa na nasz organizm?

Niebieskie światło, czyli światło widzialne o wysokiej energii jest rodzajem światła, który emitują słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia cyfrowe i wyświetlacze (smartfony, GPS, monitory LCD/LED, tablety, laptopy i komputery).

Obraz zawierający tekst, computer, wewnątrz, komputer
Opis wygenerowany automatycznie

W dobie rozwoju technologii wydłuża się czas, w którym jesteśmy narażeni na działanie niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia cyfrowe. Nadal do końca nie znamy wszystkich skutków ekspozycji na światło niebieskie, warto zatem zastanowić się jak to wpływa na nasz organizm.

Niebieskie światło a układ hormonalny

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfonu porównywane jest to patrzenia w lecie wprost na słońce bez okularów przeciwsłonecznych. Niebieskie światło wpływa na hamowanie wydzielania melatoniny (hormonu odpowiadającego za zasypianie), wyznacza bowiem środek dnia i wymusza na naszym organizmie konieczność wzmożonej aktywności. Dlatego tak trudno nam jest zasnąć, jeśli tuż przed snem korzystamy z urządzeń elektronicznych.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż nie wiemy jak dobowe zmiany dostarczania niebieskiego światła wpływają na regulację poziomu innych hormonów w naszym organizmie. Ekspozycja na światło niebieskie może być u dzieci czynnikiem ryzyka wcześniejszego dojrzewania, a być może także problemów z płodnością w przyszłości.

 

Niebieskie światło a narząd wzroku

Najbardziej narażony na działanie niebieskiego światła jest nasz narząd wzroku, stanowiąc pierwszą barierą przed tym rodzajem światła. Zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce, na skutek czego powstają duże ilości wolnych rodników, które uszkadzają komórki receptorowe, prowadząc do ich obumierania, a w konsekwencji do uszkodzenia wzroku.

Obraz zawierający tekst, siedzi, osoba, wewnątrz
Opis wygenerowany automatycznie

Proces ten jest stopniowy, pierwszym z jego objawów są pojawiające się mroczki, które stopniowo zwiększają się, a ostatecznie zupełnie uniemożliwiają widzenie z bliska.

Z powodu niebieskiego światła nerwy wzrokowe stale kurczą się i rozluźniają, by właściwie zogniskować obraz. Negatywnym skutkiem takiej stałej czynności są: uczucie suchości oka, pieczenia bądź łzawienia, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i plamki żółtej, prowadzące w konsekwencji do upośledzenia widzenia, a także bóle głowy.

Częste mruganie może łagodzić podrażnienie poprzez nawilżenie przedniej części oka, natomiast nie ma ono wpływu na negatywne procesy zachodzące w obrębie siatkówki.

Negatywny wpływ niebieskiego światła na sen

Korzystanie ze smartfonów czy tabletów tuż przed snem wpływa negatywnie na zasypianie i jakość snu, gdyż nocna ekspozycja mózgu na światło niebieskie powoduje oszukany obraz postrzegania rzeczywistości, mylenie dnia z nocą, rozregulowanie pracy szyszynki i hamowanie uwalniania melatoniny. Hormon ten ma za zadanie m.in. obniżać ciśnienie krwi, poziom glukozy oraz temperaturę ciała przygotowując organizm do zdrowego, spokojnego snu. Obniżony poziom melatoniny może być także przyczyną depresji.

Ponadto niebieskie światło emitowane przez ekrany LCD zaburza nasz rytm okołodobowy, wydzielanie hormonów, wpływa negatywnie na ekspresję genów, procesy poznawcze i emocje.

Dzieci są bardziej wrażliwe na niebieskie światło!

Oczy dzieci nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego też światło niebieskie skuteczniej zakłóca ich zegary biologiczne i nie pozwala zasnąć w nocy. Dzieci mają większe źrenice, a ich soczewki są bardziej przezroczyste, więc ich wrażliwość na światło jest większa niż u dorosłych.

Im więcej czasu młodzi ludzie spędzają przed ekranem, tym mocniej zakłócony jest ich sen. Później chodzą do łóżka, śpią krócej, a jakość ich snu jest gorsza.

Jak wspierać wzrok każdego dnia?

Nie możemy wyeliminować zupełnie ekspozycji na światło niebieskie. Jest ono emitowane przez słońce, a zatem otacza nas każdego dnia. Komputery dla wielu osób są niezbędnym narzędziem pracy, w ciągu dnia wielokrotnie korzystamy także z telefonu.

Obraz zawierający osobę, kobieta, wewnątrz
Opis wygenerowany automatycznie

Odpowiednia higiena pracy, unikanie ciągłego spoglądania na źródło światła i systematyczne skupianie wzroku na innym obiekcie niż monitor komputera to główne zalecenia w walce z pogarszającym się wzrokiem.

Równie ważna jest zbilansowana dieta, bogata w luteinę (co najmniej 6 mg na dobę), zeksytynę i witaminę A. Powinna ona obejmować w dużych ilościach takie warzywa i owoce jak sałata, szpinak, brokuły, dynia, brukselka, jarmuż, zielony groszek, kukurydza, marchew, buraki, kapusta, fasolka szparagowa, brzoskwinie, pomarańcze i pomidory.

Jak chronić się przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego?

Nie jesteśmy w stanie w obecnych czasach uniknąć ekspozycji na światło niebieskie, ograniczając czas spędzony przed monitorem możemy zmniejszyć uszkodzenia i opóźnić w czasie proces starzenia się oka.

Dzieci do drugiego roku życia nie powinny w ogóle używać tabletu czy smartfonu. Starszemu dziecku dawaj je do zabawy jak najrzadziej.

Ogranicz używanie elektroniki minimum 2 godziny przed pójściem spać. Zanim pójdziesz spać zrelaksuj się, telefon może zaczekać!

Źródło:

https://www.osteopatja.pl/wplyw-migajacego-swiatla

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/niepokojace-badania-dzieci-patrzace-w-ekrany-moga-szybciej-dojrzewac-i-miec-problemy/k84m58y

https://komfortsnu.pl/warto-wiedziec/szkodliwe-niebieskie-swiatlo-tuz-przed-snem/

https://pediatranazdrowie.pl/smartfon-wrogiem-oczu-twojego-dziecka/

https://medpak.com.pl/blog/poradniki/niebieskie-swiatlo-i-jego-wplyw-na-zdrowie

https://www.o2.pl/artykul/nie-dawaj-komorki-dziecku-przed-snem-niebieskie-swiatlo-zle-wplywa-na-ich-zdrowie-6183866866697857a

 

{"register":{"columns":[]}}