W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #mojpierwszyraz

Test na HIV

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło nową, ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem: „Mój pierwszy raz” (#mójpierwszyraz), której celem jest przede wszystkim popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV.

Czas trwania kampanii

Kampania rozpoczęła się 4 listopada 2024 r. i trwać będzie do 1 grudnia 2024 r., ze szczególnym uwzględnieniem akcji informacyjnej dotyczącej Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (ETT): 18-25 listopada 2024 r. oraz Światowego Dnia AIDS: 1 grudnia 2024 r. Grupą docelową kampanii są osoby w przedziale wiekowym 18–24 lata.

Cele kampanii

  1.  Przełamanie stereotypu, że HIV zakażają się jedynie osoby z wybranych populacji (sprzedające usługi seksualne, uzależnione od narkotyków, homoseksualiści).
  2. Popularyzowanie faktów, że nie ma grup ryzyka, są natomiast ryzykowne zachowania i sytuacje (przygodny kontakt seksualny, częste zmienianie partnera, inicjowanie kontaktów seksualnych po zażyciu środków psychoaktywnych).
  3. Popularyzacja wśród młodych ludzi wczesnej diagnostyki w kierunku HIV - szczególnie wśród osób, które nigdy  nie wykonały tego testu, ponieważ uważają, że ryzyko zakażenia ich nie dotyczy. Większość ludzi dorosłych jest aktywna seksualnie, ale tylko 1 osoba na 10 wykonała test w kierunku HIV.
  4. Nakreślenie problemu innych zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI), które często towarzyszą HIV: np. kiła, HCV, rzeżączka, chlamydioza.
  5. Wskazanie miejsc wykonania testu w kierunku HIV, np. w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania można wykonać badanie.
  6. Rozpropagowanie informacji o: 

Jak zapobiegać zakażeniu HIV?

  • Nie ma szczepionki która skutecznie zapobiegałaby zakażeniom wirusem HIV. Aktualnie stosowane w terapii leki jedynie hamują rozwój zakażenia HIV, aby nie doszło do zachorowania na AIDS.
  • Jedynymi sposobami uniknięcia zakażenia są: wstrzemięźliwość seksualna, kontakty seksualne z jednym stałym partnerem.
  • Jedynym sposobem sprawdzenia, czy nie jest się zakażonym, jest zrobienie testu w kierunku HIV.

Statystyki

Szacuje się, że w całej Polsce po trzydziestu latach od wykrycia pierwszego zakażenia z HIV żyje nawet 35 000 osób, a blisko co druga nie wie, że może nieświadomie zakażać.
Według danych PZH od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski, odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS, 1 471 chorych zmarło. Co miesiąc ponad 200 osób w Polsce dowiaduje się o swoim zakażeniu.

HIV w życiu codziennym

Mieszkanie czy pracowanie razem z osobą zakażoną nie powoduje ryzyka zakażenia – o ile zachowane są podstawowe zasady higieny (osobne szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.). Nie zarazisz się HIV dotykając drugiej osoby, całując ją, mając kontakt ze łzami, śliną czy potem zakażonej osoby. Wirus HIV nie przenosi się także drogą kropelkową, czy podczas ukąszenia przez owada.

Przydatne linki:
  1. Link do 30-sekundowego spotu informacyjno-edukacyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=N_mz3J_ud7o
  2. Link do materiałów informacyjno-edukacyjnych: https://mojpierwszyraz.aids.gov.pl/o-kampanii/
  3. Punkty PKD w Polsce: https://aids.gov.pl/pkd
{"register":{"columns":[]}}