W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owsica - choroba pasożytnicza występująca najczęściej u dzieci

dzieci w szkole

Drogi zarażenia owsicą

Owsica to choroba pasożytnicza wywoływana przez niewielkiego obleńca (samica osiąga długość ok. 1 cm, a samiec - 3 mm) – owsika ludzkiego. Występuje głównie u dzieci w wieku 5-14 lat. Jest to związane z przebywaniem dzieci w dużych skupiskach (przedszkolach, szkołach, domach dziecka czy ośrodkach opieki). Infekcja bardzo łatwo przenosi się na innych domowników, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o higienę w domu.

Do zarażenia owsicą dochodzi, gdy jaja owsików zostaną przeniesione z okolicy odbytu do jamy ustnej,  zazwyczaj za pośrednictwem zabrudzonych rąk (szczególnie pod płytką paznokcia). Jaja owsika mogą przetrwać także na innych powierzchniach - w pościeli, na ubraniach, ręcznikach, zabawkach lub w kurzu domowym  - i to nawet kilka tygodni.

Do zarażenia może dojść poprzez zabrudzone jedzenie, jeśli niewystarczająco dba się o higienę  rąk. Jaja pasożyta mogą dostać się do organizmu także drogą wziewną - unoszą się w powietrzu wraz z kurzem.

Objawy owsicy

Najbardziej charakterystycznym symptomem zakażenia owsikiem jest świąd w okolicy odbytu, przez co dziecko często drapie skórę w tej okolicy. Świąd jest zazwyczaj tak uciążliwy, że prowadzi do problemów ze snem, niepokoju, nerwowości, a nawet do zgrzytania zębami. U niektórych dzieci może wystąpić utrata apetytu, zmęczenie, ból brzucha, niechęć do zabawy lub trudności w nauce. Owsica może też przebiegać bezobjawowo (u 30% zarażonych osób). 

Jak rozpoznać owsicę?

Najprostszym objawem owsicy jest obecność jaj lub dojrzałych form pasożyta na skórze w okolicy odbytu (u dziewczynek także w przedniej części pochwy). W celu zdiagnozowania owsicy wykonuje się badanie mikrobiologiczne. Materiałem do badania jest wtedy wymaz z odbytu. Należy zrobić go rano, tuż po przebudzeniu, przed skorzystaniem z toalety i przed myciem - jaja i dorosłe owsiki dość łatwo zmyć ze skóry wodą z mydłem lub podczas podcierania się.

Jak pozbyć się owsików?

Przestrzeganie zasad higieny osobistej i intymnej oraz częste mycie i zmienianie bielizny to podstawa. Należy regularnie sprzątać mieszkanie, zmieniać pościel i ręczniki. Ubrania, ręczniki i pościel należy prać w wysokich temperaturach, a następnie je wyprasować. Dotyczy to wszystkich domowników.

Warto zadbać o dietę sprzyjającą codziennym wypróżnieniom (unikać węglowodanów, spożywać białko i błonnik) oraz regularnie pić wodę.

Dodatkowo można wprowadzić leczenie farmakologiczne. Polega ono na przyjęciu jednej dawki leku – pyrantelu (dostępny bez recepty), mebendazolu lub albendazolu. Zaleca się, by po dwóch-czterech tygodniach (w zależności od wybranego leku) przyjąć kolejną dawkę.

UWAGA!  Leczenie należy przeprowadzić jednocześnie u wszystkich domowników.

Domowe sposoby leczenia owsicy

Gdy zauważymy u swojego dziecka objawy owsicy, warto sięgnąć po pestki z dyni, by wspomóc leczenie. Zawierają one substancję, która podobnie jak pyrantel, poraża układ nerwowy owsików. Pomocniczo można również sięgnąć po czosnek na pasożyty lub piołun.

UWAGA!  Środki ziołowe mają działanie wspomagające leczenie i trudno jest określić ich odpowiednie dawki.

Jak zapobiegać owsicy?

Owsica należy do grupy tzw. „chorób brudnych rąk”, dlatego warto zadbać o:

  1. rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej, zwłaszcza u dzieci,
  2. częste mycie rąk, zwłaszcza przed każdym posiłkiem, po wyjściu z ubikacji, dotykaniu okolicy krocza itd.,
  3. dokładne mycie jarzyn i owoców przed jedzeniem,
  4. obcinanie krótko paznokci u dzieci,
  5. zakładanie nocnej bielizny przed spaniem,
  6. regularną zmianę bielizny,
  7. spanie w osobnych łóżkach,
  8. częstą wymianę piasku w piaskownicy,
  9. nie pozwalać dzieciom na zabawę w brudnej piaskownicy.

 

Źródło:

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-pasozytnicze,owsica---objawy--leczenie,artykul,1579191.html

https://www.doz.pl/czytelnia/a14859-Owsica_u_doroslych_i_dzieci__objawy_i_leczenie

{"register":{"columns":[]}}