W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola szczepień ochronnych także w walce z nowotworami

Rola szczepień ochronnych także w walce z nowotworami

PPIS w Aleksandrowie Kujawskim, pani Ewa Jankowska została zaproszona do poprowadzenia mini cyklu wykładów pn. „Rola szczepień ochronnych także w walce z nowotworami”. W dniach 27 i 28 listopada 2024 roku 69 członków Uniwersytetu III Wieku w Aleksandrowie Kujawskim oraz 56 członków Koła Gospodyń Wiejskich w Zakrzewie oraz zaproszonych gości mogło ugruntować i poszerzyć swoją wiedzę w zakresie:

- profilaktyki chorób zakaźnych (m.in. odry, błonicy, Hemophilus influenzae typu B, HPV),

- profilaktyki chorób nowotworowych (rak piersi, rak prostaty, rak jąder, rak szyjki macicy),

- znaczenia szczepień ochronnych w walce z chorobami zakaźnymi oraz uzyskiwaniu odporności populacyjnej,

- skutków zaniechania szczepień ochronnych,

- programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych dla osób dorosłych 65+,

- roli szczepień ochronnych przeciw HPV w ograniczaniu występowania raka szyjki macicy u kobiet,

- roli szczepień ochronnych przeciw HBV w ograniczaniu występowania pierwotnego raka wątroby,

- roli aktywności fizycznej, prawidłowej diety, badań profilaktycznych w zapobieganiu chorobom nowotworowym.

Po części teoretycznej uczestnicy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i korzystając z fantomów wyszukać guzki raka piersi oraz raka jąder.

Obydwa wykładu cieszyły się dużym zainteresowaniem, PPIS w Aleksandrowie udzielił wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nurtujące słuchaczy pytania.

W 2020 roku raka szyjki macicy zajmował 6 miejsce wśród nowotworów złośliwych diagnozowanych u kobiet w Polsce oraz 7 miejsce wśród nowotworów kobiecych będących przyczyną zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby.

Rak prostaty jest drugim co do częstości w Polsce nowotworem złośliwym rozpoznawanym wśród mężczyzn (po raku płuca). W 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim był drugim najczęściej występującym nowotworem  u mężczyzn, a w przypadku powiatu aleksandrowskiego trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

Dlatego tak ważne jest podkreślanie na każdym kroku roli profilaktyki oraz szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom zakaźnym i nowotworowym.

{"register":{"columns":[]}}