ŚWIATOWY DZIEŃ PRZEWLEKŁEJ OBTURACYJNEJ CHOROBY PŁUC
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obchodzony jest w dniu 16 listopada już od 2002 roku. Celem obchodów jest uświadomienie zagrożenia, które stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc cechuje się rozwijającym się wraz z wiekiem zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dolegliwość ta występuje zazwyczaj u osób po 40. roku życia. Jednym z czynników wpływających na powstawanie choroby jest bierne i czynne palenie papierosów. 80-90% chorych na POChP to palacze!
Fot.: stockking/freepik.com
Objawy POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Gdy chory zgłasza się do lekarza z uczuciem duszności, zazwyczaj choroba jest już bardzo zaawansowana.
Pierwszym objawem choroby jest poranny kaszel utrzymujący się bez uchwytnej przyczyny (np. infekcji). W miarę rozwoju choroby pojawia się uczucie duszności i zmęczenia przy czynnościach wymagających wysiłku fizycznego. Wysiłkowi towarzyszy kaszel, utrata tchu, a czasem świszczący oddech. W zaawansowanej postaci POChP chory odczuwa duszność nawet przy najmniejszym wysiłku,zaczyna pojawiać się kaszel oraz odpluwanie plwociny, zwłaszcza w godzinach porannych.
Jak nie dopuścić do POChP?
- Rzuć palenie.
- Unikaj biernego palenia.
- Staraj się chronić przed zakażeniami dróg oddechowych.
- Staraj się jak najmniej przebywać w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu.
- Zadbaj o aktywność fizyczną. Dużo spaceruj.
- Ważna jest zdrowa dieta, bogata w wapń, witaminę C, potas i białka. Zaleca się picie dużej ilości napojów niegazowanych.
- Wyeliminuj z codziennej diety sól oraz produkty powodujące wzdęcia (np. cebula, kapusta, rośliny strączkowe).