Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu jak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia jest ta choroba. W Polsce ponad 2 miliony osób żyje ze zdiagnozowaną cukrzycą.
Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych i stanowi ogromny problem zdrowotny i ekonomiczny wielu krajów.
Uważa się, że jest konsekwencją rozwoju gospodarczego i urbanizacji, które doprowadziły do znaczącej zmiany naszego stylu życia (nieracjonalna dieta, zmniejszona aktywność fizyczna, otyłość, która jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy).
Fot.: storyset/freepik.com
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca to przewlekła choroba związana z zaburzeniami w produkcji insuliny. Hormon ten jest wytwarzany przez trzustkę i jest niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do komórek organizmu, gdzie przetwarzana jest w energię. Nie wykorzystana glukoza jest zamieniana i odkładana w postaci tkanki tłuszczowej w różnych okolicach naszego ciała i narządach wewnętrznych. Nieprawidłowy poziom insuliny powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi – hiperglikemię – mogącą doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych.
Rodzaje cukrzycy:
- Typu 1 insulinozależna – chorują głównie dzieci i osoby młode. Wymaga codziennego podawania insuliny w celu wyrównania poziomu glukozy we krwi.
- Typu 2 insulinoniezależna - na rozwój tego typu cukrzycy największy wpływ ma nasz styl życia. Podstawowe leczenie to zmiana stylu życia, wdrożenie odpowiedniej diety a w razie potrzeby przyjmowanie leków p/cukrzycowych.
- Cukrzyca ciężarnych występuje u kobiet w ciąży.
- Typu 3 tzw. wtórna – jej przyczynąmoże być wiele różnorakich patologii, takich jak np. różnezaburzenia endokrynologiczne,choroby nowotworowe,schorzenia metaboliczneczy nawet stany po zabiegach operacyjnych.
Kluczem do walki z cukrzycą jest profilaktyka (regularne przyjmowanie posiłków, aktywność fizyczna, ograniczenie cukrów prostych w diecie, ograniczenie kaloryczne posiłków) oraz jej wczesne rozpoznanie, co ogranicza i spowalnia powikłania narządowe oraz wydłuża życie i jego komfort.
Najczęstsze objawy cukrzycy:
- postępujące zmęczenie,
- częste oddawanie moczu
- nadmierne pragnienie,
- zaburzenia widzenia,
- trudno gojące się stany zapalne skóry,
- świąd sromu, zapalenie napletka.
Jak leczyć cukrzycę?
- modyfikacja stylu życia,
- prawidłowe odżywianie,
- ćwiczenia fizyczne,
- leczenie farmakologiczne,
- systematyczna kontrola lekarska.
Czy można zapobiec cukrzycy?
TAK – wykonując badania przesiewowe (raz na 3 lata) w kierunku cukrzycy u osób po 45 roku życia oraz niezależnie od wieku, co roku u osób z następujących grup ryzyka:
- z otyłością (BMI >27),
- z cukrzycą w rodzinie,
- u kobiet, które urodziły dziecko o masie ciała > 4kg,
- u kobiet z cukrzycą ciążową,
- u kobiet z zespołem policystycznych jajników,
- z nieprawidłową glikemią na czczo lub nieprawidłową tolerancją glukozy w teście obciążenia75g glukozy.