UZALEŻNIENIA – KTO, CO, JAK I DLACZEGO?
Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta w Aleksandrowie Kujawskim oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Aleksandrowie Kujawskim zaprosili młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w wykładzie dotykającym problematyki uzależnień. Wykład pn. "Uzależnienia – kto, co, jak i dlaczego?" poprowadził pan Andrzej Olczyk, psycholog, psychoterapeuta i terapeuta uzależnień, właściciel firmy Akademia Pozytywnych Zmian, od 2017 roku prezes Fundacji Parasol.
W trakcie wykładu prowadzący nawiązywał dialog z młodzieżą zachęcając ją do aktywnego udziału w spotkaniu. Psychoterapeuta poruszył tematykę uzależnień behawioralnych (hazard, telefon, media społecznościowe, gry komputerowe itp.) oraz uzależnień chemicznych (alkohol, środki psychoaktywne, tytoń, itp.).
Zapytał młodzież o powody sięgania po środki psychoaktywne (ciekawość, chęć przypodobania się grupie rówieśniczej, bunt, dobra zabawa), przedstawił etapy popadania w uzależnienie, mechanizm nałogowego regulowania uczuć, konsekwencje bycia w nałogu.
Szczególny nacisk położył na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą eksperymentowanie z (brak naukowych danych o większości substancji zawartych w, nieznany skład, brak mechanizmów kontrolnych oferty sklepów – głównie sprzedaż internetowa, brak solidnej informacji o ewentualnym zagrożeniu). Niespecyficzne objawy użycia uniemożliwiają identyfikację środka i ewentualne leczenie zatruć.
Pan Andrzej Olczyk zwrócił uwagę na fakt, iż osoby uzależnione zazwyczaj nie chcą lub nie potrafią sobie pomóc. Wskazał miejsca, w których można szukać pomocy oraz wspomniał o formach wsparcia (poradnie odwykowe, grupy samopomocowe, psychoterapia indywidualna i grupowa, programy Drug Free).
W Aleksandrowie Kujawskim przy Urzędzie Miasta działa Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której może zgłosić się każdy potrzebujący rady i wsparcia w walce z uzależnieniem.
Wykład rozpoczął się postawieniem młodzieży pytania: "Jak widzisz siebie za 10 lat?", a zakończył przesłaniem: "Masz jedno życie. Zacznij spełniać swoje marzenia". Droga do spełnienia marzeń często jest długa i wyboista, ale nie warto iść na skróty...