W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania na nosicielstwo

Badania na nosicielstwo Salmonella i Shigella

Przyjmowanie próbek do badania w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella i Schigella odbywa się na zapisy.

W celu wykonania badania należy:

  1. W siedzibie PSSE w Białobrzegach zapisać się na badanie oraz pobrać wymazówki.
  2. Dokonać opłaty w kwocie 130 zł na konto Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, ul. Okulickiego 9D, 26-600 Radom. W tytule przelewu należy wpisać „badanie za nosicielstwo + imię i nazwisko osoby badanej”. Nr konta 97 1010 1010 0108 7822 3100 0000 (potwierdzenie przelewu w formie papierowej należy przynieść  w  dniu dostarczenia próbek do badania).
  3. W dniu dostarczenia próbek do badania należy dokonać opłaty w kwocie 40 zł gotówką w kasie PSSE w Białobrzegach,

Całkowity koszt badania wynosi 170 zł

Materiał do badania (wymaz z kału) pobiera się przez 3 kolejne dni.

Próbówki należy czytelnie oznaczyć jedynie imieniem i nazwiskiem.

Próbki do badań dostarczamy do PSSE w Białobrzegach tylko w poniedziałki w godzinach 800-1000

Wyniki można odbierać po 10 dniach od daty dostarczenia materiału do badań w godzinach od 800-1400.

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Zgodnie z  obowiązującymi przepisami prawnymi niegdyś obowiązująca tzw. „książeczka sanepidowska” przestała być dokumentem medycznym. Jedynym obowiązującym dokumentem jest orzeczenie lekarskie do celów sanitarno - epidemiologicznych wydawane na podstawie wyników badań laboratoryjnych, przez lekarza medycyny pracy lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

Przepisy nie mówią o tym, jak często powinno być wykonywane badanie. Decyzję wydaje lekarz w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną oraz po uzyskaniu informacji od pracownika o rodzaju i miejscu świadczenia pracy. O aktualności badań decyduje też kontynuacja pracy w tym samym zakładzie, jak również zakres i rodzaj wykonywanych czynności na stanowisku pracy.

Lekarz zdecyduje o tym, jak często należy wykonywać badania do celów sanitarno – epidemiologicznych, tym samym ustalając czas trwania ważności wydanego orzeczenia. Od decyzji lekarza zależy również forma orzeczenia, które zostanie przez niego wystawione.

{"register":{"columns":[]}}