Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021 #Białobrzegistopaleniu
Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2020 – 19 listopada). Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia – korzystania z papierosów elektronicznych.
Historia Światowego Dnia Rzucania Palenia
Obchodzenie Dnia zainicjowane zostało w Stanach Zjednoczonych. Dziennikarz Lynn Smith w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Palenie papierosów w Polsce
Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego w 2019 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się ponad jedna piąta Polaków – 21%. Jest to wynik mniejszy niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w 2017 roku, wówczas wynosił on 24%. Tym samym występuje tendencja spadkowa ilości osób palących nałogowo – od 2011 roku w polskim społeczeństwie jest o 10 punktów procentowych mniej palaczy. Badania pokazują, że nałogowymi palaczami częściej są mężczyźni niż kobiety (24% wobec 18%). Odsetek palących, zarówno mężczyzn jak i kobiet, nie zmienił się w sposób istotny statystycznie w stosunku do poprzedniego pomiaru. W grupie wiekowej 15-19 lat, mniej niż co setny mężczyzna oraz 3% kobiet przyznaje się do regularnego palenia. Odsetek palących mężczyzn wzrasta niemal proporcjonalnie wraz z wiekiem. Najwyższy odsetek palących mężczyzn jednak obserwuje się wśród 40-latków (34%). Wśród kobiet największy odsetek palących regularnie zauważa się w grupie 30-latek (26%) i w tej grupie wiekowej odsetek kobiet palących jest wyższy niż mężczyzn (26% wobec 24%).
Zdrowotne skutki palenia tytoniu
Nałóg palenia tytoniu odpowiada za wiele śmiertelnych chorób, takich jak:
- nowotwory (płuca, górnych dróg oddechowych, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerki, pęcherza moczowego),
- choroby układu oddechowego (Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc – POCHP, zapalenia płuc),
- choroby układu krążenia (niedokrwienną chorobę serca, chorobę naczyniowo-mózgową, tętniak aorty, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżycę tętnic).
Palenie zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, retinopatia cukrzycowa, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, choroba Crohna, gruźlica, grypa.
W 2016 roku z powodu palenia tytoniu w Polsce zmarło 71 tysięcy osób.
Koszty leczenia i utraty produktywności szacowane są na 57 miliardów złotych.
Problem biernego palenia
Istotny problem stanowi w naszym kraju również bierne palenie. Niemal co piąty palący Polak przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci (17% mężczyzn i 20% kobiet). Narażanie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, na wymuszone bierne palenie prowadzi do częstego występowania chorób:
- układu oddechowego,
- chorób ucha środkowego,
- rozwoju astmy i zaostrzenia przebiegu tej choroby.
Najnowsze badania coraz częściej wskazują również, że dzieci te cechują się:
- gorszym rozwojem psychofizycznym,
- sprawiają więcej kłopotów wychowawczych,
- mają trudności z czytaniem i pisaniem,
- występują u nich zaburzenia układu nerwowego, które objawiają się impulsywnością, trudnością w skupieniu uwagi, nadwrażliwością czy trudnością w przystosowaniu.
#BiałobrzegiStopPaleniu
Powiatowa Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białobrzegach zainicjowała jednostki terytorialne z rejonu powiatu bałobrzeskiego do wzięcia wspólnego udziału w akcji pod hasztagiem #białobrzegistoppaleniu związanej ze Światowym Dniem Rzucania Palenia w 2021. Zachęcamy do opublikowania na swoich profilach w mediach społecznościowwych zdjęć, plakatów, informacji związanych z ŚDRP. Mamy nadzieję, że wspólna akcja zmotywuje nawet kilku palaczy z powiatu białobrzeskiego do zgaszenia ostaniego papierosa.
Przydatne strony internetowe
Zachęcamy również do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:
- www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
- www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
- www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej
Materiały
Infografika Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Infografika_Korzyści_zdrowotne_z_rzucenia_palenia.pdf 0.07MB Test motywacji do rzucenia palenia
Test_motywacji_do_rzucenia_palenia.pdf 0.05MB