W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje: Dzieci a upały

2

Ostatnie dni przyniosły falę upałów. Temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza niemal każdego dnia. W takich warunkach każdy z nas jest narażony na udar, jednak w grupie szczególnie zagrożonych znajdują się najmłodsze dzieci, które nie mają wystarczająco rozwiniętych mechanizmów termoregulacyjnych. 

Na swoje pociechy podczas upałów szczególnie powinni uważać rodzice dzieci do 4. roku życia. To właśnie w tak młodym wieku termoregulacja nie działa na tyle dobrze, żeby organizm dziecka mógł ochronić go przed skutkami upału. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, gdy temperatury przekraczają 30 stopni, wszyscy mamy problem z termoregulacją przez wzgląd na bardzo wysoką temperaturę otoczenia. By nie zaburzać procesów fizjologicznych, temperatura ciała nie powinna przekraczać 38 stopni, a o udarze mówimy w chwili, gdy wynosi ona więcej niż 40 stopni Celsjusza

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Objawy udaru słonecznego są uzależnione od stopnia nagrzania, co wpływa także na ich nasilenie. Pojawiają się natychmiastowo lub nawet do 8 godzin po opuszczeniu słońca. Zaliczamy do nich: ogólne osłabienie organizmu, nagłe zawroty i ból głowy, obfite pocenie się, przyspieszony puls i podwyższone ciśnienie krwi, gorączkę, dreszcze, wymioty i nudności, zaczerwienie skóry twarzy w lżejszych przypadkach, zaś w cięższych zblednięcie oraz omdlenia.

W przypadku udaru słonecznego konieczne jest jak najszybsze schłodzenie ciała i odpowiednie nawodnienie organizmu, które musi odbywać się stopniowo i łagodnie. Należy przede wszystkim opuścić miejsce, w którym doszło do udaru i schować się w cieniu. Schłodzeniu służą zimne kompresy nakładane na kark lub – najlepiej – na całe ciało. Trzeba wymieniać je systematycznie.

Dziecięce potrzeby na czas upałów

Dzieci są bardziej narażone na przegrzanie również ze względu na fakt, że są mniejsze, a co za tym idzie – ich organizmy przegrzewają się znacznie szybciej. Z tego względu, zgodnie z zaleceniami, w szczególnie gorące dni dzieci nie powinny przebywać na zewnątrz – zwłaszcza w południe i po południu.

Standardowym zaleceniem na upalne dni dla nas wszystkich jest unikanie przebywania na otwartym słońcu w godzinach między 10.00 a 16.00. Gdy wyjdziemy na słońce z dzieckiem, koniecznie zadbajmy o nakrycie głowy i zapas płynów. W czasie upałów dzieciom należy podawać dużo napojów, jednak niemocno schłodzonych, by nie wywołać szoku termicznego. Woda powinna być niegazowana i letnia, ewentualnie doprawiona sokiem lub cytryną, żeby dziecko piło ją chętniej.

W upalne dni spada apetyt, co dotyczy także dzieci. Dobrą alternatywą dla standardowych obiadów w upalne dni może być po prostu większa porcja warzyw i owoców, zrobiony z nich koktajl, sałatka czy chłodnik. Najlepiej sprawdzą takie owoce, jak arbuz i truskawki, które poza wodą zawierają również cenne witaminy. Dobre będą również ogórek i sałata, które składają się głównie z wody. 

Materiały

Ulotka​_GIS​_zasady​_bezpieczeństwa​_podczas​_upałów
Ulotka​_GIS​_zasady​_bezpieczeństwa​_podczas​_upałów.pdf 0.20MB
Pierwsza​_pomoc​_w​_trakcie​_upałów
Pierwsza​_pomoc​_w​_trakcie​_upałów.pdf 0.24MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}