Co pyli w sierpniu? #latozsanepidem
Sierpień to czas kwitnienia bylicy, komosy, pokrzywy, szczawiu, babki, ambrozji, kończy się kwitnienie traw. Nie należy również zapominać o zarodnikach grzybów pleśniowych Cladosporium i Alternaria, których wysokie stężenia zarodników mogą również wywoływać objawy alergii wziewnej.
Bylica
Należy do najczęstszych przyczyn pyłkowej alergii w sierpniu. Występujące w Polsce gatunki to zwykle chwasty, ale są też rośliny lecznicze czy przyprawowe.
Bylica pospolita – występuje najczęściej, rośnie jako chwast na nieużytkach.
Bylica piołun – uznawana za chwast, jednak stosuje się ją jako roślinę leczniczą i jako przyprawę. Wykorzystywana jest również do produkcji absyntu i wermutu.
Bylica estragon – roślina uprawna stosowana do produkcji octu, musztardy, likierów oraz jako przyprawa.
Pylenie rozpoczyna się w połowie lipca w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju, szczyt pylenia przypada na przełom lipca i sierpnia. Pyłki osiągają bardzo wysokie stężenia szczególnie w upalne, suche i wietrzne dni. Wyższe stężenia są ponadto obserwowane na terenach podmiejskich niż w miastach.
U osób uczulonych na pyłek bylicy występują alergie krzyżowe z alergenami innych roślin. Najczęściej pod postacią AOS – czyli zespół alergii jamy ustnej, występujący po zjedzeniu niektórych warzyw, owoców, przypraw. Pojawia się wtedy swędzenie, puchnięcie warg i języka, nudności, wymioty, świąd skóry. Do tych alergenów należą: ziarna słonecznika, przyprawy, zioła, musztarda, seler, marchew, pietruszka, awokado, winogrona, kiwi, jabłka.
Komosa
Jest w Polsce rozpowszechnionym chwastem. Gatunek komosa biała zwana też lebiodą, kwitnie od lipca do października. Jednak stężenie pyłków nie osiąga wysokich stężeń i rzadko spotykane są reakcje nadwrażliwości.
Pokrzywa
Najczęściej występuje gatunek pokrzywa zwyczajna. Rośnie w wilgotnych lasach, zaroślach, nieużytkach. Pomimo długiego okresu kwitnienia od maja do września, dużych stężeń pyłku w powietrzu rzadko wywołuje objawy nadwrażliwości.
Szczaw
Kwitnie od maja do września. Najczęściej spotykany na łąkach i przy drogach. Mimo wysokiego stężenia pyłków w powietrzu rzadko jest przyczyną objawów alergii, często towarzyszy innym alergiom pyłkowym o większym znaczeniu klinicznym.
Babka
Najczęściej źródłem alergii jest babka lancetowata. Jest ona również cenioną rośliną leczniczą. Rośnie na nieużytkach, pasach zieleni, w parkach. Kwitnie w zależności od gatunku od maja do września, większe stężenia pyłków występują na terenach podmiejskich niż w miastach. Najczęściej alergii na pyłek babki towarzyszy uczulenie na pyłek innych roślin.
Ambrozja
Do niedawna sądzono, że pyłek ambrozji stanowi problem tylko dla mieszkańców Ameryki Północnej. Jednak wraz z zanieczyszczoną ziemią, materiałem siewnym bądź karmą dla ptaków roślina ta zawędrowała do Europy południowej, Ukrainy i również do naszego kraju. Roślina ta zazwyczaj rośnie na nieużytkach, przy drogach, w uprawach traktowana jako chwast obniżający plony upraw. Co pyli pod koniec sierpnia?
Objawy alergii wywołują głównie 2 gatunki ambrozja bylicolistna i ambrozja trójdzielna.
Kwitnie od połowy sierpnia aż do początku października, jej pyłek jest silnym alergenem, produkowanym w dużych ilościach. Jest lekki przez co może być przenoszony przez wiatr na duże odległości. Do Polski może być transportowany wraz z ciepłymi masami powietrza napływającymi z południa.
Alergii na pyłek ambrozji towarzyszą alergie krzyżowe na arbuz, banany, brzoskwinie, seler, papryka, marchew, rumianek.
Objawy alergii wziewnej:
- zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu,
- katar i uczucie zatkanego nosa,
- uczucie swędzenia gardła, kaszel, podrażnienie przez spływający katar,
- skrócenie oddechu, duszność, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej to głównie objawy astmy oskrzelowej,
- zmęczenie, koncentracji, zaburzenia snu jako następstwo odczuwanych objawów alergii, ale również skutki uboczne niektórych leków antyalergicznych,
- pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry.